Biznes

USA chce przejąć pałeczkę po Chinach. Pompują grube miliardy

Patryk Łobaza
USA chce przejąć pałeczkę po Chinach. Pompują grube miliardy
Reklama

Stany Zjednoczone gotowe są zainwestować wiele miliardów w przemysł półprzewodników. Wszystko po to, by uniezależnić swoje firmy od dostaw z Azji.

Produkcja półprzewodników aktualnie nadal zdominowana jest przez kraje azjatyckie. Pod względem infrastruktury od lat niezmiennie przoduje Tajwan, zaraz za nim znajdują się Chiny i Korea Południowa, a dopiero później Stany Zjednoczone.

Reklama

W związku z tym administracja Joe Bidena postanowiła rozpocząć program CHIPS Incentives, który ma na celu poprawę pozycji Stanów Zjednoczonych oraz stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy. Subsydia zostały już przyznane i zostaną wypłacone po osiągnięciu kluczowych etapów projektów.

Stany Zjednoczone pompują pieniądze we własną produkcję półprzewodników

W ramach programu CHIPS Incentives, Ministerstwo Handlu USA ogłosiło przyznanie łącznie 6,75 miliarda dolarów wsparcia dla kluczowych firm z sektora półprzewodników, takich jak Samsung, Texas Instruments oraz Amkor Technology. Program ten ma na celu rozwój infrastruktury produkcyjnej i uniezależnienie amerykańskiej gospodarki od dostaw chipów z Azji, która obecnie dominuje w tym sektorze.

Największą część dotacji, aż 4,745 miliarda dolarów, otrzymał Samsung. Koreański gigant technologiczny planuje przeznaczyć te środki jako część swojego ambitnego planu inwestycyjnego, który zakłada wydanie 37 miliardów dolarów na budowę i rozbudowę fabryk w USA. W Teksasie powstaną dwie nowe fabryki półprzewodników oraz centrum badań i rozwoju. Dodatkowo Samsung rozbuduje swoją istniejącą placówkę w Austin.
Decyzja o przyznaniu środków wpisuje się w szerszy plan wzmocnienia amerykańskiej produkcji chipów, choć pierwotnie zakładano, że Samsung otrzyma aż 6,4 miliarda dolarów. Zredukowanie tej kwoty, jak podaje Bloomberg, wynika z optymalizacji długoterminowych planów inwestycyjnych firmy.

Texas Instruments otrzymał 1,61 miliarda dolarów na budowę dwóch nowych fabryk w Teksasie oraz jednego obiektu w Utah. W sumie firma zamierza zainwestować 18 miliardów dolarów do 2029 roku. Z kolei Amkor Technology, specjalizujący się w testowaniu i pakowaniu półprzewodników, otrzymał 407 milionów dolarów na stworzenie centrum testowego w Arizonie, które ma być największym tego typu obiektem w USA.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama