Biznes

Podwodna inwestycja Facebooka. Wydadzą 10 miliardów

Patryk Łobaza
Podwodna inwestycja Facebooka. Wydadzą 10 miliardów
Reklama

Meta, właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, będący jednym z największych graczy na rynku technologii, planuje zainwestować w budowę własnego ś...

Meta, właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, będący jednym z największych graczy na rynku technologii, planuje zainwestować w budowę własnego światłowodowego kabla podmorskiego. Projekt ten, obejmujący ponad 40 000 kilometrów, ma kosztować firmę ponad 10 miliardów dolarów i być pierwszym w pełni samodzielnym przedsięwzięciem tego typu w historii firmy.

Reklama

Kabel o długości ponad 40 tysięcy kilometrów połączy 4 kontynenty

Jak donosi portal TechCrunch, kabel podmorski, którego budowa ma rozpocząć się w 2025 roku, ma połączyć wschodnie wybrzeże USA z Indiami przez Afrykę Południową, a następnie zachodnie wybrzeże USA przez Australię. Projekt zakłada stworzenie „W”-kształtnej sieci, omijającej strategicznie regiony o dużym ryzyku geopolitycznym, takie jak Morze Czerwone czy Cieśnina Malakka.

Celem projektu jest zapewnienie niezawodności oraz kontrola nad infrastrukturą przesyłową, co ma kluczowe znaczenie w obliczu rosnącego zapotrzebowania na dane generowane przez miliardy użytkowników na całym świecie.

Meta od lat uczestniczyła w budowie kabli podmorskich w ramach konsorcjów, takich jak projekt 2Africa, gdzie współpracowała m.in. z Orange, Vodafone i China Mobile. Jednak obecne przedsięwzięcie wyróżnia się tym, że Meta będzie jedynym właścicielem i użytkownikiem infrastruktury. To krok, który wprowadza firmę do elitarnego grona, obok Google, która ma już kilka własnych tras światłowodowych.

Decyzja o budowie własnego kabla wynika z potrzeby zapewnienia wysokiej jakości usług użytkownikom, szczególnie w regionach, gdzie infrastruktura tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych bywa zawodna. Jak zauważają eksperci, dla firm technologicznych takich jak Meta czy Google, kontrola nad „rurociągiem danych” staje się kluczowym elementem strategii biznesowej. Kolejnym aspektem jest rosnące znaczenie Indii, które stały się największym rynkiem użytkowników dla Meta. Indie to nie tylko ogromny rynek, ale także potencjalne centrum rozwoju sztucznej inteligencji. Według teorii Sunila Tagare, eksperta ds. kabli podmorskich, Meta może wykorzystać nową infrastrukturę do budowy centrów danych w Indiach, specjalizujących się w treningu modeli AI.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama