Netflix

Coś ekstra! Upflix - zaawansowana wyszukiwarka do Netlfliksa

Konrad Kozłowski
Coś ekstra! Upflix - zaawansowana wyszukiwarka do Netlfliksa
41

Netflix to w tym momencie najlepsza usługa VOD w Polsce, kropka. Oprócz oferty bardzo istotną rolę odgrywają także parametry techniczne i zaplecze aplikacyjne, a pod tymi względami każde polskie VOD powinno brać przykład z giganta rodem z Ameryki. Niestety, dotarcie do wielu ciekawych pozycji w katalogu Netfliksa nie jest wygodne, nie istnieją też żadne filtry podczas wyszukiwania. Upflix.pl nam w tym pomoże.

Jakiś czas temu zorientowałem się, że odwiedzając ekran główny Netfliksa - czy to na stronie internetowej czy w jednej z aplikacji - oglądam wciąż te same propozycje filmów i seriali. Jest to, przede wszystkim, spowodowane działającymi w tle algorytmami, które analizują moją historię oglądania i dobierają na tej podstawie najlepiej odpowiadające mojemu gustowi produkcje, ale zacząłem postrzegać to, jak ograniczenie.

Mój gust filmowo-serialowy jest dość specyficzny i przekonuję się o tym niemal każdego dnia. Kojarzycie sitcom Seinfeld? No właśnie. W Polsce znany wprowadzony był pod tytułem Kroniki Seinfelda, ale nigdy nie udało mu się przebić do tzw. mainstreamu. Mówi się, że to serial o niczym - i tak faktycznie jest - ale całość przygotowano w taki sposób, że postanowiłem zrewaluować swój ranking komedii lat '90 umieszczając Seinfelda na pierwszej pozycji.

Powróćmy jednak do głównego tematu.

Przewijając poziome listy rekomendowanych przez Netfliksa produkcji wciąż natrafiam na te same okładki. Dopiero w chwili otwarcia konkretnej kategorii udaje mi się znaleźć coś zupełnie nowego. A katalog Netfliksa w Polsce nie jest aż tak ubogi, jak niektórzy trąbią - to właśnie sugestie i doprecyzowany profil użytkownika mogą zawężyć listę propozycji.

Sama wyszukiwarka Netfliksa również nie bywa tak pomocna, jak powinna - dopiero po otwarciu konkretnej pozycji możemy sprawdzić, czy w danym przypadku oferowane są polskie napisy lub polska ścieżka dźwiękowa. Nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie, dlatego Upflix.pl był dla mnie wybawieniem.

Nowości pod ręką i zaawansowana wyszukiwarka

Po pierwsze - już na sam początek otrzymujemy chronologiczną listę ostatnio dodanych produkcji. Choć co miesiąc otrzymujemy pełne zestawienia pozycji, które pojawią się w katalogu, to przegapienie części z nich nie jest trudne. Odwiedzając Upflix.pl, na przykład dzisiaj, przypomniałem sobie o właśnie wprowadzonym do oferty serialu The Expanse.

Po drugie - wspomniania lista to pikuś w porównaniu z wygodnymi kartami ujawniającymi od razu informacje na temat dostępnych wersji językowych przy każdym materiale. Choć przyznam, że nie jest to dla mnie zbyt istotne - zawsze oglądam filmy i seriale w oryginalnej wersji dźwiękowej z angielskimi napisami szkoląc umiejętności językowe - to wiem, że jest mnóstwo osób, które wymagają obecności lektora oraz napisów do wyboru.

Po trzecie - wyszukiwarka! Przed jej wypróbowaniem należy wziąć poprawkę na fakt, że jest ona cały czas w fazie rozwojowej , dlatego gdy coś nie zadziała, po prostu dajcie znać autorom strony. W trakcie moich "testów" wszystko zadziałało jak powinno i bez problemu wyłowiłem kilka pozycji dla siebie, rodziny i znajomych. Możemy przeglądać tylko filmy lub tylko seriale, przebierać pmiędzy gatunkami i okresami dodawania nowych tytułów, a także przeglądać tylko te treści, które oferują polskiego lektora i/lub napisy. Wielka szkoda, że takich dodatkowych narzędzi nie znajdziemy bezpośrednio na Netfliksie.

Na całe szczęście jest Upflix.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Netflix