E-commerce

UOKiK zapuścił się już nawet w czeluście Allegro. 15 tys. kary dla sprzedawcy za opis produktu

GU
Grzegorz Ułan
9

I dobrze, bo sporo i tam nadużyć. Od teraz i sprzedawcy na Allegro muszą uważać, czy aby swoimi „drobnymi grzeszkami” nie wprowadzają klientów w błąd w swoich ofertach.

UOKiK przyjrzał się firmie Multi-Import, która w swojej ofercie sprzedaży podgrzewaczy butelek na Allegro, powoływała się na rekomendacje czasopisma „Baby”, które uznało, że podgrzewacze butelek Snow Bear są najlepsze i najmniej awaryjne na rynku.

Problem jednak w tym, że okazało się, że takowe czasopismo nie istnieje. Co zrobili nasi przedsiębiorcy? Podmienili to na informacje, że ich podgrzewacze zwyciężyły w jakiejś klasyfikacji, ale znowu nie podali w jakiej i kiedy. Kolejną nieprawdą było zamieszczenie informacji, że owe podgrzewacze przeszły kontrolę Sanepidu.

Urząd uznał, że takie informacje są nieuczciwą praktyką rynkową. Wprowadzały one kupujących w błąd. Na ofertę na Allegro mógł natrafić każdy, ­­szczególnie rodzice czy opiekunowie małych dzieci. Nierzetelne informacje mogły ich przekonać do zakupu podgrzewacza, podczas gdy w innych warunkach by się na to nie zdecydowali.

W wyniku przeprowadzonego postępowania, UOKiK nałożył na przedsiębiorców karę w wysokości 15 tys. zł. Kara wydaje się niska, zważywszy na przewinienie, ale urząd zastosował tu okoliczność łagodzącą, jaką było zaprzestanie tych praktyk przed zakończeniem postępowania. Teraz firma ta musi zamieścić stosowną informację o decyzji UOKiK na stronie swojego sklepu na Allegro.

Źródło: UOKiK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu