Polska

UOKiK przeszukuje Grupę Allegro z powodu skarg użytkowników

Konrad Kozłowski
UOKiK przeszukuje Grupę Allegro z powodu skarg użytkowników
16

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wkroczył dziś do siedziby Allegro. Doszło do tego z powodu zgłoszeń użytkowników skarżących się na rzekomo faworyzujący własne sklepy system wyszukiwania.

Postępowanie wyjaśniające toczy się od 21 czerwca, a wszystko to zapoczątkowały liczne skargi zwracające uwagę na zmiany dokonywane w działaniu platformy aukcyjnej. W wyniku tych zmian Allegro miałoby w pierwszej kolejności wyświetlać własne oferty i oznaczać je, jako najbardziej trafne. Co istotne, by do przeszukania mogło dojść, decyzję w tej sprawie musi podjąć sąd, wydając lub nie nakaz przeszukania. Takie działania podejmowane są w sytuacji, gdy pojawia się prawdopodobieństwo zdobycia konkretnych dowodów na niedozwoloną działalność.

Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert.

prezes UOKiK Marek Niechciał

Cała sprawa przypomina nałożoną na Google karę za faworyzowanie własnych produktów i usług wśród wyników wyszukiwań. Trudno się dziwić takim zachowaniom jednego czy drugiego podmiotu - wykorzystanie własnej pozycji leży w interesie biznesu, a doprowadza do tego nieobecność na rynku rozwiązań alternatywnych dla wyszukiwarki Google czy serwisu aukcyjnego Allegro.

Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na  rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno  Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w  sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy.

prezes UOKiK Marek Niechciał

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

allegroUOKiK