Biznes w Polsce

Firmie Dell grożą surowe sankcje. UOKiK przygląda się ograniczaniu konkurencji

Piotr Kurek
Firmie Dell grożą surowe sankcje. UOKiK przygląda się ograniczaniu konkurencji
Reklama

UOKiK wszczyna postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell Sp. z o.o. Firma miała zawierać umowy ze swoimi dystrybutorami, które mogły skutecznie ograniczać konkurencję na rynku.

W Polsce obowiązuje prawo, które zabrania porozumień między firmami, które ograniczają konkurencję. Zawierane między przedsiębiorstwami umowy dotyczą różnych dziedzin i na każdym szczeblu obrotu - np. między producentem a dystrybutorem konkretnych produktów. I właśnie takiej sprawie pojawiły się oskarżenia przeciwko spółce Dell, która miała wchodzić w porozumienia ze swoimi dystrybutorami w Polsce. Porozumienie ograniczające konkurencję mogło polegać zwłaszcza na ograniczaniu możliwości sprzedaży pasywnej podmiotom, które same zgłosiły się z prośbą o ofertę do dystrybutora Dell.

Reklama

Zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów budzić mają praktyki związane ze sprzedażą produktów infrastruktury informatycznej marek Dell i Dell EMC, z których korzystają profesjonalni klienci. System dystrybucji produktów Dell opiera się na sieci autoryzowanych dystrybutorów. Jeżeli jeden z nich zgłosi w wewnętrznym systemie rejestracji potencjalną transakcję z danym klientem, wówczas firma może uniemożliwiać pozostałym dystrybutorom przedstawienie konkurencyjnych ofert cenowych temu samemu klientowi, nawet na jego wyraźną prośbę. W efekcie firmy i instytucje mogły zostać pozbawione możliwości wyboru podmiotu, od którego chcą kupić sprzęt marek Dell i Dell EMC, nawet jeśli któryś z dystrybutorów chciałby sprzedać im produkty taniej.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję spółce Dell grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Podejrzewamy, że doszło do niedozwolonego porozumienia rynkowego, w ramach którego spółka Dell przydzielała zamówienia od firm i instytucji do konkretnych sprzedawców - dystrybutorów, którzy chcieli zakupić od niej sprzęt w celu dalszej odsprzedaży. W efekcie potencjalni klienci mogli zostać pozbawieni możliwości wyboru tańszej oferty produktów Dell i Dell EMC

- mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK dostrzega jednak, że przedsiębiorca może żałować swojego zachowania na rynku. Dlatego sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia kary pieniężnej. Na odstąpienie od kary może liczyć przykładowo uczestnik zmowy, który jako pierwszy dostarczy urzędowi informacje lub dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia. Więcej na temat tego programu można przeczytać na stronach UOKiK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama