Polska

Ta strona pomagała znaleźć pracę. Teraz ma zarzuty od UOKiK

Patryk Koncewicz
Ta strona pomagała znaleźć pracę. Teraz ma zarzuty od UOKiK
0

Użytkownicy nie widzieli, że wpakowali się w subskrypcję – do UOKiK posypały się skargi.

Nie oszukujmy się – dziś raczej nikt już nie tworzy CV ręcznie. Większość osób poszukujących pracy korzysta z gotowych generatorów, które pozwalają na opracowanie schludnego i czytelnego życiorysu zawodowego według określonego schematu. Na rynku istnieje kilkanaście podmiotów, oferujących takie usługi, a niektóre z nich nie do końca jasno informują klienta o warunkach korzystania z subskrypcji. Do UOKiK wpłynęły skargi na firmę BOLD LLC – właściciela platformy interviewme.pl. Urząd może wlepić spółce ogromną karę.

O opłacie dowiadywali się dopiero w momencie ściągnięcia pieniędzy z konta

Sprawa dotyczy kreatora CV dostępnego na interviewme.pl, który najpierw pozwala na zaprojektowanie dokumentu, a dopiero na etapie finalizacji informuje użytkownika o konieczności uiszczenia opłaty. Prezes UOKiK postawił BOLD LLC zarzuty nieprzekazywania istotnych informacji we właściwym czasie w sposób jasny i jednoznaczny.

Źródło: Depositphotos

Analiza Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazała, że użytkownicy interviewme.pl nie zdają sobie sprawy z obowiązujących opłat, bo strona internetowa nie komunikuje tego w jasny sposób – osoby poszukujące pracy nie wiedzą też, że darmowe funkcje są mocno ograniczone. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu:

Gdy dokumenty są gotowe, okazuje się, że za ich wykorzystanie – pobranie i możliwość wydruku trzeba zapłacić. Opcje są dwie: 14 dni za prawie 6 zł bądź kwartał za 79,90 zł. Mniej widocznym, drobniejszym i jaśniejszym drukiem na szarym tle, jest napisane, że subskrypcja zostanie automatycznie odnowiona

Wiele osób było zaskoczonych, że opłata nie jest jednorazowa – o fakcie dowiadywali się dopiero w momencie ściągnięcia z konta pieniędzy za subskrypcję. UOKiK zbada teraz politykę BOLD LLC, a jeśli zarzuty się potwierdzą, to spółce grozić będzie kara do 10 proc. obrotu.

Spółka BOLD LCC mogła celowo tak skonstruować serwis interviewme.pl, żeby utrudnić dostęp do niektórych informacji. Tymczasem kwestie ceny oraz zasad płatności, powinny być wyraźnie komunikowane od początku informowania o usłudze, żeby konsument mógł podjąć świadomą decyzję, czy chce z niej skorzystać – Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news