Płatności i bankowość

UOKiK: 20 mln zł kary dla Banku Millennium za wprowadzanie w błąd klientów przy reklamacjach

GU
Grzegorz Ułan
2

Nowy rok, nowe postępowania i wyroki UOKiK. Pierwsza większa decyzja prezesa UOKiK dotyczy Banku Millennium.

Pod koniec 2016 roku UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Bank Millennium w wyniku skarg klientów, którzy zwracali uwagę na stosowanie w umowach kredytowych klauzul niedozwolonych. Chodziło o dwie klauzule o numerach 3178 i 3179.

Klienci powoływali się na nie w swoich reklamacjach, a bank w swoich odpowiedziach twierdził, że one nie dotyczą tego banku:

Marek Niechciał, prezes UOKiK:

Naszym zdaniem, wpis klauzuli wobec danego przedsiębiorcy do rejestru oznacza, że każdy konsument, który zawarł z nim umowę i ma w niej takie postanowienie, może dochodzić swoich praw. Taka klauzula nie wiąże konsumentów już od chwili zawarcia umowy. Odpowiedzi udzielane przez bank mogły zniechęcać klientów do dochodzenia roszczeń.

Praktyki te stosowane były przez bank w 2015 roku oraz w 2016 roku, już zostały zaniechane, ale zdaniem UOKiK postępowanie banku mogło zniechęcić klientów do walki o swoje prawa. Z tego względu UOKiK nałożył na Bank Millennium karę w wysokości 20 748 675 zł.

Wyrok jest nieprawomocny, bank może odwołać się jeszcze do sądu, ale rygor natychmiastowej wykonalności otrzymała decyzja o umieszczeniu stosownej informacji na stronie banku i profilu na Twitterze, co zostało już wykonane. Poniżej znalazłem link do kolejnej decyzji, która powinna zainteresować klientów banku, korzystających z karty debrtowej Millennium Visa Konto 360, Millennium Visa Dobre Konto, Millennium Maestro PayPass.

Korzystanie z tych kart zwolnione było z opłat pod warunkiem dokonania przynajmniej jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. Jednak bank uwzględniał jedynie zaksięgowane w danym miesiącu płatności, a powinien wszystkie wykonane. Opłaty te będą teraz zwracane wszystkim klientom, którym niesłusznie były naliczane od 1 stycznia 2016 roku. Wniosek trzeba jednak złożyć do 31 stycznia 2018 roku.

Źródło: UOKiK.

Photo: frank11/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu