AMD

Serce PlayStation 5 i nowego Xboksa jest już prawie gotowe, przyszła pora na 4K@60fps

Kamil Pieczonka
Serce PlayStation 5 i nowego Xboksa jest już prawie gotowe, przyszła pora na 4K@60fps
43

Wygląda na to, że AMD jest coraz bliżej finalnej wersji chipu Gonzalo, który wedle informacji pojawiających się w sieci, ma być sercem konsol nowej generacji. Podobno pierwsze tzw. dev-kity już się testują, a ostatnio AMD dokonało aktualizacji specyfikacji, która uczyniła przygotowywany chip jeszcze wydajniejszym.

AMD Gonzalo zasili PS5 i nowego Xboksa

Pierwsze plotki na temat chipu AMD Gonzalo pojawiły się w styczniu, wtedy też zostało opublikowane jego oznaczenia, które udało się rozszyfrować dzięki informacjom z samego AMD. Tamten układ był wyposażony w 8 rdzeni i pracował z domyślnym taktowaniem 1 GHz, które rosło w trybie turbo do 3.2 GHz. Po stronie GPU został wyposażony w układ Navi 10 pracujący z zegarem 1 GHz. Ostatnio w bazie 3DMark został jednak zauważony nowy układ z tej samej serii o oznaczeniu ZG16702AE8JB2_32/10/18_13F8. Zgodnie z opublikowanym poniżej dekoderem, jest to już kolejna iteracja, bardziej dopracowana i pracująca z wyższym taktowaniem.

Litera Z oznacza, że jest to Qualification Sample, czyli układ bardzo bliski finalnego produktu. Chip wyposażony zostanie w 8 rdzeni, wedle wcześniejszych przecieków będą to rdzenie Zen2, z obsługą dwóch wątków, a ich bazowe taktowanie ma wynosić 1.6 GHz. Zegar w trybie boost może wzrosnąć do 3.2 GHz. Ponadto GPU Navi 10 Lite ma być tym razem taktowane już zegarem 1.8 GHz. Te doniesienia po części potwierdzają się z wcześniejszymi przeciekami dotyczącymi nowego Xboksa i PS5. Tam też była mowa o 8 rdzeniach i GPU Navi, w różnych wersjach oferujących wydajności od 4 TFlops do 12 TFlops.  Jedno jest natomiast pewne, finalna wersja tego układu jest coraz bliżej.

W tej chwili nie zaryzykowałbym stwierdzenia, że zapowiedź nowych konsol zobaczymy podczas tegorocznych targów E3. Na to może być jeszcze za wcześnie, choć początkowo podobno Play Station 5 miało pojawić się na rynku w sezonie świątecznym 2019. Wygląda jednak na to, że obie konsole trafią do sklepów w przyszłym roku i zaoferują wyraźny wzrost wydajności względem PS4 Pro raz Xbox One X. Najmocniejsza konsola Microsoftu posiada obecnie CPU z 8 rdzeniami, ale jeszcze z poprzedniej generacji architektury AMD Jaguar. Natomiast GPU posiada 40 lub 44 jednostki CU odpowiadające wydajnością karcie graficznej AMD Radeon RX 580/590. Najwyższa pora aby znacznie te wartości poprawić, bo RX 590 to obecnie ledwie średni segment wydajności w komputerach PC.

Doczekamy się prawdziwego 4K w 60 fps?

Konsole Xbox One X i Play Station 4 Pro miały dostarczyć graczom lepszej jakości rozgrywkę w rozdzielczości 4K i nawet 60 klatkach na sekundę. W praktyce okazało się, że w tych zapowiedziach nie było wiele prawdy, większość gier owszem działa w wyższej rozdzielczości, ale tylko w nielicznych przypadkach jest to 4K. Biorąc pod uwagę, że TV 4K to już dzisiaj codzienność, jest to już najwyższa pora aby nowe konsole pojawiły się na rynku. Tym bardziej, że mamy też szereg technologii, które warto zaadoptować w grach, jak chociażby ray-tracing. Wprowadzenie ich do konsol będzie również korzystne dla osób wykorzystujących komputery PC do gier. Może jednak na E3 dostaniemy chociaż mały teaser?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu