Bank

Nowe prawo UE pozwoli na sprawdzanie stanu konta poza stroną banku

Tomasz Popielarczyk
Nowe prawo UE pozwoli na sprawdzanie stanu konta poza stroną banku
6

Nowe prawo pozwoli na tworzenie aplikacji zewnętrznych, które uzyskają dostęp do informacji o np. naszym stanie konta. Ale to nie wszystko, bo w ten sposób dużą swobodę otrzymają również same banki.

Dyrektywa PSD2 (Payment Services Directive) sprawi, że konsumenci będą mogli uzyskać dostęp do informacji o stanie konta bankowego czy historii transakcji również poza serwisem transakcyjnym swojego banku. Dane te będą mogły być pobierane przez zewnętrzne aplikacje za pomocą np. udostępnionego przez bank API. Na tym nie koniec, bo nowe prawo pozwoli w ramach jednego systemu transakcyjnego agregować informacje z kont w innych bankach. W rezultacie użytkownik będzie miał łatwiejszy dostęp do danych na temat swojego budżetu i płatności.

Nowe regulacje mają nie wpływać na bezpieczeństwo użytkowników. Zewnętrzne usługi i podmioty nie będą bowiem przechowywały żadnych informacji, a jedynie odpowiadały za ich właściwy sposób prezentacji. Za całą resztę ma odpowiadać w dalszym ciągu bank, co będzie się wiązało z koniecznością jeszcze bardziej pieczołowitego uszczelniania systemów i dokonywania regularnych audytów. Po stronie banku w dalszym ciągu będzie się też znajdowało realizowanie transakcji i wszelkich innych działań na koncie.

Można jednak się spodziewać, że w przyszłości kolejne działania zostaną wyprowadzone poza serwis transakcyjny. Wówczas nie będziemy musieli logować się do naszego banku podczas realizacji płatności za zamówienie w sklepie internetowym, a jedynie skorzystać z zewnętrznej usługi realizującej tę czynność za nas. Zresztą były już pierwsze próby tego typu w Polsce - PayPal przy doładowywaniu konta żądał od użytkownika danych dostępowych do banku, żeby zautomatyzować wykonywanie przelewów. Szybko jednak z pomysłu zrezygnowano. Tymczasem na zachodzie metoda ta już jest całkiem popularna. Jak widać zatem nie są to pomysły oderwane od rzeczywistości.

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu