Bank

Już nie będziemy bać się pomyłki w numerze konta podczas przelewów bankowych?

36

Kancelaria Prezydenta we współpracy z Rzecznikiem Finansowym przygotowuje projekt, który ma na celu ułatwić odzyskanie pieniędzy w przypadku pomylenia numeru konta podczas przelewu.

Jak pisze Business Insider w oparciu o depeszę PAP, projekt zmian jest już gotowy i przekazywany do konsultacji z sektorem bankowym oraz ministrem finansów. Ma to być odpowiedź na problemy z jakimi dziś musi borykać się osoba, która przez pomyłkę prześle pieniądze na błędy numer konta.

Andrzej Dera, prezydencki minister przytacza tutaj jako przykład duże kwoty, które zamiast do deweloperów trafiają na konta innych podmiotów. Prezydent ma otrzymywać wiele zgłoszeń związanych z takimi sytuacjami. Niestety nie ujawnia on szczegółów zmian w prawie, jakie są planowane.

Jak proces odzyskiwania takiej kwoty wygląda teraz? W razie pomyłki konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie tego faktu do banku. Jeżeli przelew nie został jeszcze zaksięgowany na koncie odbiorcy, sprawę prawdopodobnie uda się załatwić relatywnie szybko. W przeciwnym wypadku musimy sami wezwać go do zapłaty. Jak mówi art. 405 Kodeksu Cywilnego:

kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

W przypadku, gdy dokonaliśmy przelewu na nieistniejące konto, odzyskanie pieniędzy będzie relatywnie proste. Na ogół nie trwa dłużej niż 4 dni, ale wiele zależy też od procedur w danym banku. Co ciekawe, podanie błędnego imienia i nazwiska czy adresu podczas przelewu na ogół nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, bo banki nie sprawdzają tych danych.

Trudno powiedzieć, co dokładnie miałoby się zmienić w prawie, aby usprawnić cały proces. Nie sposób zatem też ocenić zapowiedzi Kancelarii Prezydenta - przynajmniej na razie.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pieniądzeprawobankwklejka