Linux

Ubuntu dla smartphone'ów już w drodze? Canonical coś planuje

12

Canonical jest firmą o dużych ambicjach. Trzeba przyznać, że stworzone przez nich rozwiązania - Ubuntu TV oraz Ubuntu for Android, robią wrażenie gdyż pokazują nam bardzo ciekawe, komercyjne wdrożenia Linuksa. Czym jednak jest telewizor z Linuksem bądź smartphone z Ubuntu zainstalowanym na plecach A...

Canonical jest firmą o dużych ambicjach. Trzeba przyznać, że stworzone przez nich rozwiązania - Ubuntu TV oraz Ubuntu for Android, robią wrażenie gdyż pokazują nam bardzo ciekawe, komercyjne wdrożenia Linuksa. Czym jednak jest telewizor z Linuksem bądź smartphone z Ubuntu zainstalowanym na plecach Androida, przy kompletnym, mobilnym systemie operacyjnym, opartym na wspomnianym już Ubuntu, dedykowanym smartphonom? Ostatnie doniesienia wskazują na pewne ruchy poczynione przez Canonical, w tymże segmencie.

Serwis OMG Ubuntu poinformował, że Canonical ogłosiło nabór na stanowisko Business Development Managera, który miałby zająć się projektem „Ubuntu Phone OS”. Zadaniem osoby, która obejmie te stanowisko, będzie (w dużym uproszczeniu) stworzenie klimatu sprzyjającego produkcji smartphone'ów z Ubuntu oraz popularyzacji ekosystemu otaczającego urządzenia.

Canonical, kilka lat temu rozwijało projekt Ubuntu Mobile. Była to dystrybucja dedykowana mobilnym urządzeniom internetowym, napędzanym układami Intela. Projekt ten został jednak porzucony w 2009 roku. Już wtedy, przy okazji projektu, mówiło się, że dużą szansą dla Ubuntu jest segment smartphone'ów i tabletów. Jak wiadomo, przyszłość to rozwiązania mobilne.

Wspomniane powyżej ogłoszenie, daje nam podstawy sądzić, że Canonical wróciło do tematu. Możliwe, że prace nad systemem już trwają. Na świecie istnieje spora grupa entuzjastów Ubuntu (a w niej i ja), którzy wręcz oczekują na smartphone'y z tymże systemem. Pojawia się jednak pytanie: co może zaoferować Ubuntu w segmencie mobilnym?

Nie wiemy ile wspólnego będzie miało Ubuntu Phone OS ze znanym już Ubuntu. Jeśli jednak założymy, że będzie to ten sam system lecz z innym interfejsem, możemy również założyć, że będzie on zintegrowany z Ubuntu One. Aktualizacja systemu powinna być prosta i możliwa dla wszystkich jednocześnie (tak jak w wersji stacjonarnej). Możemy również spodziewać się integracji rozwiązania znanego z Ubuntu for Android, które pozwoli wykorzystać smartphone'a jak tradycyjny komputer. Nie zdziwiłaby mnie również kompatybilność z aplikacjami dla Androida.

Canonical ma duże szanse, aby stworzyć platformę która z jednej strony będzie przyjazna dla przeciętnego użytkownika, a z drugiej, zaoferuje narzędzia dedykowane power-userom. Głęboko w to wierzę, gdyż obserwuję jak z roku na rok, coraz mniej zaawansowani użytkownicy, coraz lepiej radzą sobie ze stacjonarnym Ubuntu. Stworzenie rozwiązania przyjaznego użytkownikom zajęło twórcom systemu kilka lat, ale najwyraźniej udało się.

Pomimo to, obawiam się, że siła Ubuntu wciąż leży głównie w społeczności użytkowników, a to może nie wystarczyć do wypromowania nowej platformy mobilnej.

Źródło ilustracji: Animaster - Flickr

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

smartphoneUbuntuCanonical