Felietony

Jaką rolę spełnia Linux w dzisiejszym świecie? Ciekawy sposób na promowanie open source

Jan Rybczyński
Jaką rolę spełnia Linux w dzisiejszym świecie? Ciekawy sposób na promowanie open source
29

Jeden z problemów z jakim boryka się Linux, to brak świadomości jak szeroko jest wykorzystywany. Zapewne wiele osób korzysta z Linuksa na co dzień i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak w dyskusjach wypowiada się "o nie, Linux to nie dla mnie, Linux to jeden procent rynku". Rozwiązaniem jest...

Jeden z problemów z jakim boryka się Linux, to brak świadomości jak szeroko jest wykorzystywany. Zapewne wiele osób korzysta z Linuksa na co dzień i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak w dyskusjach wypowiada się "o nie, Linux to nie dla mnie, Linux to jeden procent rynku". Rozwiązaniem jest edukacja, pokazywanie jak wiele zastosowań ma ten system operacyjny i jak bardzo jest nam wszystkim potrzebny. Dlatego  The Linux Foundation stworzyła krótki film mówiący o tym gdzie możemy spotkać ten wolny system operacyjny. Można z tego wyciągnąć ciekawe wnioski.

Oczywiście Linux napędzający serwery Google, z którego codziennie korzystamy to nie to samo, co używanie Linuksa na komputerze domowym zamiast Windows czy OS X. To całkowicie odrębna kwestia, którą trzeba traktować indywidualnie, według własnych potrzeb. Dla jednych takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, dla innych nie. Wiele zależy od wykorzystywanego programowania i sprzętu podłączonego do komputera. Wciąż łatwiej jest pograć na Windows i raczej szybko nie ulegnie to zmianie. Niezależnie od tego, gdyby nie Linux, zapewne internet, czy w ogóle świat komputerów wyglądałby dzisiaj zupełnie inaczej. Odpowiedź czemu tak się dzieje znajdziecie w filmie.

Jedna z ciekawszych rzeczy, na którą autorzy zwracają uwagę, to jak szybko rozwija się Linux. Jeśli spojrzeć z dystansu to robi wrażenie. Nawet wersje desktopowe, których popularność wciąż jest niewielka, osiągnęły, czy wręcz przegoniły pod wieloma aspektami inne, komercyjne systemy. Jako przykład weźmy zmieniający się interfejs. Od dawna wiadomo, że czas na coś nowego, dostosowanego do obecnych wymiarów ekranów i interfejsu dotykowego. Zauważył to również Microsoft i nie bez powodu wprowadza interfejs Metro w nadchodzącym Windows 8. Jednak te zmiany mają dopiero nadjeść, podczas gdy rozmaite dystrybucje Linuksa już od dłuższego czasu modyfikują interfejs, wystarczy wspomnieć GNOME 3 czy Unity.

Skoro Google Chrome dzięki błyskawicznemu cyklowi wydawniczemu w ciągu rekordowo krótkiego czasu stał się drugą najpopularniejsza przeglądarką na świecie, to znaczy, że również Linux robi użytek z krótkiego cyklu wydawniczego, chociaż oczywiście popularność miltiplatformowej przeglądarki nie można porównywać wprost z systemem operacyjnym.

Nie sugeruję, że w związku z tym każdy powinien zainstalować Linuksa, zwracam jedynie uwagę, że warto docenić jego wkład w świat który nas otacza, nawet jeżeli nie zdecydujemy się zastąpić swojego Windowsa czy OS X.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

filmlinuxinterfejs