Linux

Ubuntu 17.10 psuło BIOS w niektórych laptopach

Jakub Szczęsny
Ubuntu 17.10 psuło BIOS w niektórych laptopach
46

Ubuntu w wersji 17.10 jest jednym z ciekawszych wydań w ostatnich latach. Co więcej, nowa wersja dystrybucji zebrała bardzo dobre recenzje i wielu użytkowników postanowiło jeszcze raz spróbować swoich sił z alternatywnym systemem operacyjnym. Okazuje się jednak, że część osób, które zainstalowały Ubuntu 17.10 ma spore problemy ze swoimi maszynami. Tym razem ofiarą paskudnego w skutkach błędu okazał się... BIOS w niektórych laptopach.

Jak wynika z najnowszych doniesień dotyczących tego błędu, najwięcej szkód błąd w Ubuntu 17.10 wyrządził w komputerach wyprodukowanych przez Lenovo. Istnieją doniesienia o podobnych incydentach w urządzeniach innych producentów - m. in. Della, Toshiby oraz Acera. Użytkownicy, którzy spotkali się z tym błędem donoszą, iż ich maszyny nie są w stanie poprawnie załadować w trakcie uruchamiania niczego, co jest umieszczone na dyskach USB. Ponadto, wszelkie modyfikacje w oprogramowaniu układowym (tj. BIOS-ie) nawet po zapisaniu ich w graficznym interfejsie systemu zarządzającego sprzętem, nie są zapisywane. W przypadku urządzeń, w których kość BIOS jest wymienialna, najprościej jest zwyczajnie ją zamienić. W momencie, gdy dysponujemy sprzętem, w którym jest ona wlutowana, pomocna może się okazać jedynie wymiana całej płyty głównej.

Canonical wie o tym problemie i ze swoich stron usunął wszelkie linki, które prowadzą do obrazów ISO Ubuntu w wersji 17.10. Poprzednia w dalszym ciągu jest dostępna. Nie wiadomo ile potrwa nieobecność najwyższej dostępnej wersji na serwerach należących do Canonical, jednak wiadomo, że producent już pracuje nad poprawkami, które zapobiegną powstawaniu podobnych problemów.

Canonical naprawia ten problem, Ubuntu 17.10 powinno szybko pojawić się z powrotem na serwerach

Aby naprawić ten problem, producent systemu pracuje nad wyłączeniem sterownika Intel SPI w jądrze Linuksa w wersji 4.13. Firma pracuje nad wdrożeniem tej poprawki i zaimplementowaniem jej bezpośrednio do własnej dystrybucji Linuksa - jeżeli to się uda, Ubuntu 17.10 powinno znowu być dostępne do pobrania.

Jak wynika z doniesień w mediach oraz relacjach użytkowników, problem nie występuje na wielu maszynach. Co więcej, nawet posiadanie potencjalnie podatnego na błąd w Ubuntu 17.10 urządzenia nie przesądza o tym, że w ogóle on się pojawi. Niemniej, jeżeli jesteście w posiadaniu ISO z wadliwą wersją dystrybucji Linuksa i uważacie, że Wasz komputer mógłby znajdować się w kręgu sprzętów, na których uszkodzenie BIOS-u może wystąpić, wstrzymajcie się do czasu, aż Canonical wyda wersję pozbawioną tego błędu.

Dobrym pomysłem może być również zwrócenie się ku wersjom LTS, które cechują się nie tyko większym okresem wsparcia, ale również dogłębniejszymi testami w kierunku ewentualnych błędów. Te są prowadzone nie tylko przez firmę Canonical, ale również przez zwykłych użytkowników systemu oraz entuzjastów.

Sprawdź też: Jak zaktualizować BIOS

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu