Linux

Tak działa Linux na telefonie Samsung Galaxy Note 8

Jakub Szczęsny
Tak działa Linux na telefonie Samsung Galaxy Note 8
27

Jak zapowiadali, tak zrobili. Albert Lewandowski jeszcze w październiku zapowiedział Wam, że Samsung pracuje nad zaprowadzeniem Linuxa do urządzeń Samsunga. Producent miał wszystko, aby to mogło się stać. Stacja DeX to według mnie najciekawszy element najnowszych, uprawnionych do korzystania z niego telefonów Koreańczyków. Same smartfony są naprawdę potężne i odpowiednio dojrzały do tego, by być "tylko telefonami".

Linux on Galaxy to projekt, wedle którego możliwe będzie uruchomienie środowiska linuksowego na telefonie w ramach pracy ze stacją DeX. Mechanizm jeszcze nie jest dostępny dla szerszej publiczności - Samsung cały czas testuje tą możliwość i robi wszystko ku temu, aby działała jak najlepiej. Jak wynika z materiału wideo stworzonego przez producenta - wystarczy umieścić telefon w stacji dokującej i uruchomić aplikację (tak, wszystko odbywa się za pomocą aplikacji). Po kilku chwilach oczom użytkownika ukazuje się Linux w pełnej krasie. W przypadku najnowszego materiału od producenta jest to Ubuntu, ale dobrze wiadomo, że do dyspozycji zainteresowanych będą także inne dystrybucje.

Samsung DeX-em (na razie) świata nie zawojuje. Linux on Galaxy to na razie tylko pokaz możliwości - co będzie dalej?

Maciej Sikorski brnąc w swoje "złośliwości" powiedziałby zapewne, że teraz czekam na Samsunga Galaxy Note 8 obsługującego system Windows 10, który przecież ma działać także na procesorach ARM. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby taki pomysł się pojawił. Koreańczycy czerpią garściami z tego, co Microsoft zaproponował wraz z Lumiami 950 i 950 XL, które jak pewnie pamiętacie można było przekształcić w typową stację roboczą - niestety opatrzoną sporymi ograniczeniami. Nie sądzę, aby w najbliższej przyszłości nastąpił nagły zwrot na rynku, wedle którego konsumenci przesiadaliby się masowo na telefony oferujące możliwość pracy w środowisku desktopowym. Niemniej, w kontekście przedsiębiorstw mogłoby się to udać. Wiele usług można obsługiwać tylko za pomocą przeglądarki, a Android nie jest przecież "byle jaką platformą". To również ogromny sklep z aplikacjami i rzesza oddanych użytkowników.

Zainteresowany Linuksem na telefonach Samsung Galaxy? Zapisz się i czekaj na wieści

Samsung zapowiada, że już wkrótce zostaną zaproponowane narzędzia dla deweloperów, którzy chcieliby przetestować owe rozwiązanie. Na tej stronie, podając swoje dane, możecie wyrazić swoje zainteresowanie, a gdy wszystko będzie gotowe - otrzymać dalsze instrukcje co do możliwości uzyskania Linux on Galaxy. Mechanizm będzie możliwy do uruchomienia na trzech telefonach obsługujących stację DeX - Galaxy S8, S8 Plus oraz Galaxy Note 8. Nie wiadomo niestety, kiedy Linux on Galaxy będzie dostępny dla wszystkich - bez wyjątku. Bardzo możliwe, że pierwsza konsumencka wersja pojawi się już w przyszłym roku. Zdecydowanie warto poczekać na to, co Samsung ma do zaoferowania konsumentom zainteresowanym możliwością uruchomienia Linuksa na telefonie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu