Poradniki

Jak wejść do BIOSU - przydatne wskazówki

Krzysztof Rojek
Jak wejść do BIOSU - przydatne wskazówki
0

Aby wejść do BIOS trzeba przy starcie wcisnąć odpowiedni klawisz. Niestety, każdy producent ma inny pomysł odnośnie tego, który klawisz powinien to być.

Nie ma na tym świecie elektroniki użytkowej, która byłaby niezawodna. Im bardziej skomplikowany układ, tym większa szansa, że coś w nim pójdzie nie tak, jak powinno. Z czasem kondensatory tracą swoje właściwości, coś może się przepalić, bądź też - zwyczajnie się rozłączyć. To samo tyczy się oprogramowania. Im bardziej skomplikowane, tym większa szansa, że na jakimś etapie działania natrafi ono na wewnętrzną sprzeczność, przez którą nie będzie działało poprawnie. Co dostaniemy jeżeli połączymy bardzo złożony układ elektroniczny z rozbudowanym oprogramowaniem? Otóż to, co znajduje się w naszych komputerach, czyli płytę główną zarządzaną przez system operacyjny. System, który potrafi mieć poważny błąd, przez który będziemy mieli problem z uruchomieniem go. Powody mogą być różne - wadliwy sterownik, wirus komputerowy czy chociażby błąd jednego z dysków, na którym postawiony jest system. W takich sytuacjach najczęściej musimy wejść do BIOSu (a właściwie - UEFI) aby rozwiązać nasz problem.  Jak to zrobić.

Jak wejść do BIOS w systemie Windows?

BIOS stanowi oprogramowanie, które mówi płycie głównej w jaki sposób ma zarządzać podstawowymi funkcjami. Jeżeli chcemy wejść w jego panel, musimy najczęściej wykonać odpowiednią konfigurację klawiszy przy starcie systemu. To, jakie będą to przyciski zależy w 100 proc. od producenta płyty głównej/laptopa. Niestety, bardzo często sami producenci nie są konsekwentni w tym, w jaki sposób przechodzi się w ich urządzeniach do panelu BIOS. Poniżej prezentujemy opcje dla najpopularniejszych na rynku firm:

  • HP - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): F10, Esc, F1, F2, F6 bądź F11
  • Sony - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): F2 bądź F3
  • Toshiba - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): F2, F1 bądź Esc
  • Asus - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): F2, Delete, Insert bądź F10
  • Dell - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): F2, F1, Delete, F12 bądź F3
  • Lenovo - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): F1 bądź F2
  • MSI - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): Delete bądź F2
  • Samsung - podczas startu należy nacisnąć F2
  • Gigabyte - podczas startu należy nacisnąć F12
  • ASRock - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): F2 bądź Delete
  • Acer - podczas startu należy nacisnąć (w zależności od modelu): Delete bądź F2
  • Razer - podczas startu należy nacisnąć F2

Jak widać, nie ma tutaj żadnej konsekwencji odnośnie tego, w jaki sposób należy wchodzić do BIOSu. Oczywiście, informacje o tym, w jaki sposób się tam dostać nie są wiedzą tajemną i każdy producent chętnie się nimi dzieli - są nawet wyświetlone na ekranie startowym. Jednak jeżeli komputer nie działa poprawnie mało kto ma czas, aby szukać tych informacji bądź przyglądać się ekranowi startowemu. Dlatego też jeżeli chcemy wejść do BIOSu nie wiedząc bez szukania klawisza danego modelu, największe szanse mamy wciskając po sobie F2, Delete i F1. Jest duża szansa, że któryś z tych klawiszy zadziała dla naszego komputera.

Jak wejść do BIOS w macOS?

Sprzęt Apple nie posiada panelu BIOS, który znamy z urządzeń z Windowsem. Nie oznacza to, że jednak nie możemy w takich komputerach zmienić dysku z którego bootujemy system czy też przeprowadzić innych operacji. Aby tego dokonać trzeba po uruchomieniu komputera przycisnąć i trzymać następujące klawisze:

  • Command (⌘)+R: narzędzie do odzyskiwania systemu
  • Option (⌥) lub Alt: pozwala wybrać z jakiego dysku uruchamiamy system
  • Shift: wprowadza komputer w tryb bezpieczny
  • D: uruchamia narzędzie diagnostyki systemu

Powyższe klawisze działają w momencie, w którym mamy komputer od Apple z procesorami Intela. W nowszych maszynach pracujących na procesorach Apple M1, M1 Pro i M1 Max wystarczy przytrzymać dłużej przycisk zasilania i wszystkie powyższe opcje pojawią się nam w specjalnym oknie uruchamiania.

Czytaj również: Jak zaktualizować sterowniki

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu