Wearables

Ubranie zaprojektowane tylko dla ciebie na podstawie twoich nawyków. Ten produkt już istnieje!

Marcin Hołowacz
Ubranie zaprojektowane tylko dla ciebie na podstawie twoich nawyków. Ten produkt już istnieje!
5

Awarness API pozwala aplikacjom na uzyskanie dostępu do informacji związanych z otoczeniem użytkownika smartfonu. Google i dom mody Ivyrevel spod szyldu H&M, planują wspólnie opracować aplikację, która będzie gromadzić dane na nasz temat, a będą to na przykład: lokalizacja, pogoda, aktywność fizyczna, gdzie się spotykamy ze znajomymi… Nie ma się co nad tym rozwodzić, po prostu dość standardowe inwigilowanie, na które i tak już niemal wszyscy zezwalamy, więc czemu by nie dostać czegoś w zamian?

Naprawdę spersonalizowane ciuchy dzięki Coded Couture

Aplikacja Coded Couture zaprojektuje sukienkę na podstawie tego co, gdzie i kiedy robisz w swoim życiu. Wykorzysta do tego umiejętność systemu android do zbierania informacji na temat otoczenia telefonu. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację (aktualnie jest to w fazie zamkniętych testów), uruchomić ją i przez tydzień przesyłać możliwie najwięcej informacji na swój temat do wielkiej serwerowni, gdzie zostaną już na zawsze. Dzięki temu jacyś obcy ludzie dokładnie poznają twoje nawyki i zastanowią się w jaki sposób wykorzystać to do zarabiania większej ilości pieniędzy… ale zaczekaj, to nie wszystko. Ty też coś na tym zyskasz. Możesz otrzymać np. sukienkę, która będzie reprezentacją najczęściej obieranych przez ciebie ścieżek. Jeżeli to nie jest przyszłość, to nie wiem jak inaczej ją zdefiniować?

W trakcie powstawania projektu sukienki będziemy mieć dostęp do linii czasowej, która w przystępny sposób ukazuje nasze ulubione lokalizacje, drogi jakimi się poruszamy itp. Są to informacje, które będą miały bezpośredni wpływ na finalny wygląd kreacji, ale nie tylko. Również dobór materiału do wykonania sukienki zostanie dobrany np. na podstawie tego, czy przebywamy w wysokich lub niskich temperaturach. W grę wchodzi jeszcze nasza decyzja o tym, czy interesuje nas coś bardziej formalnego, czy np. imprezowego.

Influencerzy jako pierwsi przetestują Coded Couture

Jeszcze nie ma informacji o cenie za tego typu produkt, ale wiemy że oficjalna nazwa to „Data Dress”, czyli… informacyjna sukienka? Pewnie najlepiej tego nie tłumaczyć. Aplikacja Coded Couture stanie się dostępna dla szerszego grona odbiorców dopiero jesienią. Natomiast aktualnie jest testowana przez wybrane grono osób ze świata mody, profesjonalnie określanych jako „style influencers”. W ciągu najbliższych miesięcy można liczyć na specjalne historyjki o tym, jak powstawały ich sukienki informacyjne (jednak nie brzmi tak źle).

Czy ten pomysł jest fajny?

Moje zdanie jest takie, że nie jest to jeszcze nic nadzwyczajnego, ani wystarczająco innowacyjnego, aby faktycznie było się czym ekscytować. Ot mało przydatny wynalazek, eksperyment, który być może kiedyś ewoluuje w coś lepszego? Traktuję to jako pierwszy krok w czymś, co za dziesięć lat może zostać znacznie udoskonalone i może nawet stanowić modowy trend na szeroką skalę? Inna sprawa, że w pewnym sensie jest to tylko kolejny pretekst do zbierania możliwie największej ilości informacji na nasz temat. Jak tak dalej pójdzie, to nawet zniżki za ubezpieczenie OC będą możliwe do uzyskania w zamian za dobrowolne, nieustanne udostępnianie lokalizacji swojego samochodu.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google