Startups

Masz pomysł na biznes? To... przejedź się Uberem i uzyskaj wsparcie. Amerykanie organizują UberPITCH

Maciej Sikorski
Masz pomysł na biznes? To... przejedź się Uberem i uzyskaj wsparcie. Amerykanie organizują UberPITCH
0

Masz świetny pomysł na startup? Super, ale… to niewiele. Od pomysłu do sukcesu w biznesie droga jest bardzo daleka, a książek na ten temat napisano już pewnie tysiące. Nie ma jednego scenariusza, którego należy się trzymać, by zrealizować swój projekt, by zaistnieć na rynku, by ostatecznie zdobyć duże pieniądze. Można jednak korzystać z już sprawdzonych rozwiązań i wierzyć w to, że okażą się one skuteczne. Jedną z dróg są konsultacje ze specjalistami i to na różnym etapie. Okazję do omówienia pomysłu z branżowymi specami stwarza ogólnoeuropejski program UberPITCH.

UberPITCH swym zasięgiem obejmie 37 miast w 21 krajach Starego Kontynentu, Polska też jest na tej liście, a reprezentuje ją Warszawa. Wydarzenie będzie w naszym kraju towarzyszyć festiwalowi start-upów Bitspiration, z którego kilka lat temu zdawaliśmy Wam relację. Czego należy się spodziewać i jak to funkcjonuje?

Przejażdżka na wagę złota

Na stronie Ubera znajdziemy taką "instrukcję" dla ludzi z pomysłem:

- Pobierz aplikację Ubera na iPhone’a, Androida lub Blackberry wpisując w przeglądarce uber.com/app
- Złóż wniosek.
- Jeśli Twój projekt zostanie wybrany, po rejestracji prześlemy do Ciebie mailowo kod, dzięki któremu odblokujesz widok UberPITCH w Warszawie.
- Między 11:00 a 16:00 w dniu 6 czerwca 2016 spróbuj zamówić przejazd UberPITCH za pomocą aplikacji Uber i zaprezentować swój projekt inwestorowi.
- Tylko autorom najlepszych wniosków zostanie przekazany specjalny kod promocyjny.
- Jeśli nie uda Ci się zamówić przejazdu za pierwszym razem, próbuj dalej!
- Przejazdy są darmowe, a punkt docelowy podróży będzie taki sam, jak Twój punkt rozpoczęcia kursu.

Jeżeli ktoś się zgłosi, a jego pomysł zostanie uznany za sensowny, to 6 czerwca czeka go przejażdżka w towarzystwie ludzi z branży, inwestorów. Przedsiębiorca (ewentualnie przyszły przedsiębiorca) będzie miał siedem minuty, by przedstawić swój projekt. Następnie uzyska informację zwrotną na temat prezentacji - to także potrwa siedem minut. Przyznam, że brzmi to ciekawie i chętnie wziąłbym udział w takiej 15-minutowej rozmowie. Kto będzie reprezentował inwestorów w Polsce?

Wśród inwestorów oceniających pomysły użytkowników znajdą się przedstawiciele wiodących firm w Polsce i Europie, m.in. Ted Persson i Monika Ocieczek z EQT Ventures, Bartłomiej Gola ze SpeedUp Group, Maciej Wieloch z Infini, Tomasz Czudowski z Google, Marcin Zaremba z PizzaPortal oraz Michał Helman z Burda International Polska.

To są ludzie, którzy w branży siedzą nierzadko od lat i zdążyli ją już naprawdę dobrze poznać - warto z nimi pogadać o pomyśle na biznes, dowiedzieć się, jak to widzą, posłuchać o szansach i zagrożeniach. Dodam, że na warszawskiej przejażdżce UberPITCH nie musi się skończyć.

UberPITCH, czyli pogadaj z Kalanickiem

Dla zwycięskiego projektu w Polsce przewidziano dodatkowe nagrody w postaci godzinnego mentoringu od funduszu EQT Ventures, godzinne konsultacje z Tomaszem Danisem z MCI CAPITAL, Jackiem Lubińskim z Experior Venture oraz Janem Habermannem z Credo Ventures, warsztaty lean startup od Speedup Group a także bezpłatny udział w Demo Day organizowanym przez Campus Warsaw. Zwycięzca zostanie ogłoszony w trakcie gali finałowej podczas Bitspiration, 7 czerwca 2016.

Przejażdżka 6 czerwca, wyniki 7 czerwca, a już kolejnego dnia twórcy najlepszych pomysłów z Europy będą mogli omówić swoje pomysły z twórcą Ubera, Travisem Kalanickiem - do spotkania dojdzie 8 czerwca w Berlinie. Do imprezy nie zostało wiele czasu, ewentualny wyjazd do stolicy Niemiec będzie wymagał szybkiej reakcji zwycięzcy, ale nikt nie mówił, że będzie lekko. Jest szansa, by nie tylko zwiększyć swoje doświadczenie i uzyskać wskazówki w dość trudnej branży (zapewne zdajecie sobie sprawę z tego, że większość startupów nie dochodzi do miliardowych wycen i po prostu kończy swój żywot), ale też zainteresować pomysłem ludzi, którzy mają pieniądze, znajomości i możliwości. Te kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt można naprawdę dobrze wykorzystać, by rozkręcić swój biznes.

Idea ciekawa, forma też, pozostaje czekać na przebieg UberPITCH i przede wszystkim na efekty tego przedsięwzięcia - mam nadzieję, że będzie o czym napisać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

warszawabiznesuber