Felietony

Program autonomicznych testów Ubera zostanie wznowiony? Uber zapowiedział duże zmiany

Marek Adamowicz
Program autonomicznych testów Ubera zostanie wznowiony? Uber zapowiedział duże zmiany
3

Chociaż od tragicznego wypadku autonomicznego Volvo Ubera minęło już kilka miesięcy, to testy nie zostały wznowione. Uber chce to zmienić zapowiadając duże zmiany w programie.

W marcu bieżącego roku na przedmieściach Phoenix w stanie Arizona doszło do śmiertelnego potrącenia pieszej przez autonomiczny samochód Ubera. W wyniku śledztwa okazało się, że pokładowa elektronika od autonomicznej jazdy „widziała” pieszą przechodzącą w niedozwolonym miejscu, lecz postanowiła nie interweniować awaryjnym hamowaniem. Dodatkowo osoba nadzorująca jazdę autonomicznego Volvo XC90 również nie zwracała uwagi na to co się dzieje przed maską samochodu – była wpatrzona w ekran swojego telefonu. Po tym wypadku Uber otrzymał zakaz prowadzenia dalszych testów swoich samochodów autonomicznych na terenie Stanów Zjednoczonych. Firma chce to jednak zmienić i zapowiedziała już wprowadzenie szeregu zmian w swoich samochodach licząc, że testy będą mogły zostać wznowione.

Zmiany, o których mowa mają dotyczyć m.in. wprowadzenia 16 zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, które zostały stworzone przez wewnętrzny zespół analizujący całe tragiczne zdarzenie. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie systemu hamowania awaryjnego, którego zadaniem ma być unikanie podobnych zdarzeń (lub ich załagodzenie) kiedy wystąpiłby problem z autonomicznym układem hamowania.

Drugą znaczącą zmianą ma być wprowadzenie drugiej osoby zasiadającej w kabinie autonomicznego samochodu. Kiedy Uber startował z programem testu początkowo wewnątrz autonomicznego auta znajdowały się dwie osoby. W związku z szybkim rozrostem testów Uber zdecydował się na zrezygnowanie z drugiego człowieka twierdząc, że kontrola jednego będzie wystarczająca. Inne zmiany mają dotyczyć też samego oprogramowania autonomicznej jazdy, w którym zostanie zwiększona czułość.

Według plotek krążących po Internecie Uber chce wznowić testy swoich autonomicznych samochodów na terenie Stanów Zjednoczonych. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że testy miałyby się zacząć już w sierpniu bieżącego roku na drogach i ulicach Pittsburgha i San Francisco. Czy amerykańskie instytucje zdecydują się na zdjęcie blokady z testów autonomicznych aut Ubera?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu