Felietony

Rusza „Bezpieczny Autokar” czyli masowe kontrole autobusów wyjeżdżających na wakacje

Marek Adamowicz
Rusza „Bezpieczny Autokar” czyli masowe kontrole autobusów wyjeżdżających na wakacje
4

Początek wakacji to wzmożony czas pracy dla ITD i Policji, by każdy bezpiecznie mógł pojechać i wrócić na wakacyjny wypoczynek. Dlatego rusza akcja „Bezpieczny Autokar”.

W piątek 22 czerwca ostatni raz w polskich szkołach zabrzmiał dzwonek dla roku szkolnego 2017/2018. Ogromna rzesza uczniów rozpoczęła wakacje, co automatycznie przełoży się na zwiększony ruch na polskich drogach oraz intensywny czas dla inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego oraz funkcjonariuszy Policji. Ci ostatni rozpoczęli właśnie kolejną akcję „Bezpieczny Autokar”, której celem jest zapewnienie bezpiecznych przejazdów dzieci i młodzieży autokarami na wakacje, wczasy i kolonie. Każdy rodzic może wezwać patrol ITD lub Policji z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego autobusu.

Rusza „Bezpieczny Autokar”: to kolejna edycja akcji

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował o rozpoczęciu kolejnej edycji akcji „Bezpieczny Autokar”. Jej głównym celem jest przeprowadzanie masowych kontroli autokarów, które będą wiozły dzieci oraz młodzież na wyjazdy wakacyjne, wczasy i kolonie. Kontrole stanu technicznego autokarów rozpoczęły się już w piątek tuż po zakończeniu roku szkolnego. Autobusy wiozące dzieci mają być kontrolowane zarówno przed rozpoczęciem podróży, jak i w wyznaczonych punktach kontrolnych na drogach całej Polski. Główny Inspektor zapewniał, że Inspektorzy skontrolują każdy autokar wyjeżdżający na wakacje, jednak prosił by zgłaszać takie wyjazdy kilka dni wcześniej by można było zaplanować pracę.

Podczas kontroli przeprowadzanej przez Inspekcję Transportu Drogowego, sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdów. Główne punkty to sprawność układu hamulcowego i kierowniczego, stan ogumienia oraz oświetlenia zewnętrznego autokaru, a przede wszystkim czas pracy oraz trzeźwość kierowców. Gajadhur przypomniał, że prowadzący autokar może spędzić za kierownicą maksymalnie 10 godzin przez dwa dni w tygodniu oraz 9 godzin w pozostałe dni – maksymalny tygodniowy czas jazdy to 56 godzin.

Rusza „Bezpieczny Autokar”: kontrole dotkną też ciężarówki

Akcja „Bezpieczny Autokar” prowadzona jest od 2003 roku. Podczas ubiegłorocznej edycji przeprowadzono ponad 2000 kontroli, co było o ponad 500 większym wynikiem niż w 2016 roku. Wykazały one, że nie wszystkie autokary wiozące dzieci i młodzież na wakacyjne wyjazdy były bezpieczne. Nałożono ponad 600 mandatów, zatrzymano 105 dowodów rejestracyjnych, a w 26 przypadkach zakazano dalszej jazdy niesprawnym pojazdem.

Wakacyjna akcja ITD dotknie też pojazdy ciężarowe. To również one będą kontrolowane przez funkcjonariuszy zwanych popularnie „krokodylami”. Tutaj największy nacisk ma być położony na wagę pojazdów oraz przestrzeganie czasowych zakazów jazdy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Na okres wakacyjny takie zakazy zostały wprowadzone w każdy piątek od godziny 18 do 22, w soboty od 8 do 14 oraz w niedziele od 8 do godziny 22. Za złamanie zakazu grozi mandat od 200 do 500 zł, lecz zakazem nie są objęte pojazdy przewożące żywe zwierzęta, ładunki pocztowe, artykuły szybko psujące się i towary niebezpieczne.

Główny Inspektor Transportu Drogowego przypomniał również, że kontrole autokarów wyjeżdżających na wakacyjne wyjazdy mogą przeprowadzać również funkcjonariusze Policji. W przypadku kiedy nie będzie możliwości by na miejsce wyjazdu przyjechali Inspektorzy Transportu Drogowego, można poprosić by kontrolę stanu technicznego i kierowców przeprowadzili policjanci. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu