Machina ruszyła, Polacy zaczęli dziś wysyłać wnioski o nowe e-dowody z warstwą elektroniczną, ale też i składają je osobiście w urzędach w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
Podczas ostatnich przygotowań do uruchomienia wydawania nowych e-dowodów w zeszłym tygodniu minister cyfryzacji Marek Zagórski tak wyjaśniał różnice pomiędzy starymi a nowymi e-dowodami:
Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian. W pierwszej fazie wdrożenia koncentrujemy się na e-usługach związanych z samym dowodem. W kolejnej – powiążemy go z Profilem Zaufanym.
To oznacza, że przydatny będzie nie tylko w urzędach administracji publicznej do identyfikacji obywateli, które są już wyposażone w ich czytniki, ale także w kontaktach z innymi podmiotami, również komercyjnymi, a w szczególności z firmami telekomunikacyjnymi czy bankami, które nadal skanuje nasze dowody podczas podpisywania umowy. Z nowymi e-dowodami to nie będzie konieczne, wszelkie niezbędne dane wraz naszym osobistym podpisem zaczytane zostaną z warstwy elektronicznej, odejdzie więc też konieczność drukowania i parafowania umów przez klientów.
Widać, że Polacy doceniają nowe możliwości, bo tłumnie ruszyli dziś do wymiany dowodów. Wprawdzie nie wiadomo, ilu z nich złożyło dziś swoje wnioski, z powody utraty ważności starego dowodu lub jego zagubienia, a ilu z ciekawości (z tego powodu również można wymieniać i wymiana nadal będzie bezpłatna), ale dane udostępnione przez Ministerstwo Cyfryzacji robią wrażenie.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski:
Polacy czekali na e-dowody. Spodziewaliśmy się takiego zainteresowania i byliśmy na nie przygotowani. System działa, złożenie wniosku zarówno przez Internet, jak i w urzędzie zajmuje kilka minut. Tylko przez osiem pierwszych godzin działania systemu otrzymaliśmy niemal czterokrotnie więcej wniosków online niż każdego innego dnia. Wszyscy, którzy czekają na nowy dowód odbiorą go w ciągu najbliższych kilkunastu dni.
Godzinę po uruchomieniu systemu złożono 114 wniosków o nowy e-dowód. O 7:00 rano było już ich 637, a o godz. 9 – 896. Później wnioski zaczęły przyjmować już urzędy i na godzinę 13:00 przyjęto ich łącznie 10 910 - 9253 wniosków – w urzędach, 1657 wniosków – online.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu