Polska

Polacy dają jasny sygnał rządzącym, już ponad połowa z nas przeciwko zakazowi handlu w niedzielę

Grzegorz Ułan
Polacy dają jasny sygnał rządzącym, już ponad połowa z nas przeciwko zakazowi handlu w niedzielę
87

To już 3 fala badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mającego sprawdzić, jaki stosunek mają Polacy do ustawowego ograniczenia zakazu handlu w niedziele, a docelowo całkowitego zakazu handlu w ten dzień.

Pierwsza fala badania miała miejsce w listopadzie 2018 roku, a druga w grudniu, tak więc jeszcze w czasie, kiedy obowiązywało ograniczenie handlu do dwóch niedziel w miesiącu. Obecna fala badania przeprowadzona została w lutym, czyli miesiąc po początku obowiązywania nowych zasad - jednej niedzieli handlowej przypadającej w ostatni weekend miesiąca.

Lutowe wyniki badania wzbogacone zostały o poprzednie fale, więc możemy sprawdzić, jak to się w czasie zmieniało, choć chyba nikt nie ma wątpliwości, że niezadowolenie będzie rosło wraz ze zwiększaniem ograniczeń i tak się właśnie dzieje.

prof. Dominika Maison:

W tej chwili regulacje obowiązujące od 2019 roku negatywnie ocenia 51 proc., jeszcze w listopadzie było to 46 proc. Jednocześnie już 42 proc. Polaków deklaruje, że zamknięcie sklepów w niedziele im przeszkadza, a to o 4 punkty procentowe więcej, niż w grudniu 2018 roku. Wyraźnie widać, że zgodnie z naszymi przewidywaniami i wynikami poprzednich edycji badania, przepisy dotyczące ograniczenia handlu, wraz z ich stopniowym zaostrzaniem, stają się dla ludzi coraz bardziej dokuczliwe.

Przechodząc już do samego badania, zerknijmy jeszcze na przekrój demograficzny badanych. To mniej więcej podobny odsetek kobiet i mężczyzn w wieku pomiędzy 25 a 34 lat i powyżej 55 lat, z wykształceniem średnim lub wyższym.

Zamieszkali w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim, na wsi oraz w średnich lub dużych miastach, w przeważającej większości będący w posiadaniu dzieci.

To jak oceniamy ograniczenie handlu w niedzielę? W pierwszej fali badania zdecydowanie negatywnie 21% Polaków oceniało rozwiązanie obowiązujące jeszcze w zeszłym roku, w aktualnej fali z lutego niezadowolonych było już ponad 1/4 Polaków, łącząc to z badanymi, którzy oceniali to raczej negatywnie daje to 42% przeciwko, to się jednak nie zmienia od listopada.

Zmienia się za to odsetek Polaków, którym nie po drodze z nowym stanem rzeczy, czyli już tylko jedną niedzielą handlową, w poprzedniej fali badania nie podobało się to 47% badanych, w lutowej już 51%. Jeszcze gorzej to wygląda w przypadku ostatecznego rozwiązania obowiązującego od 2020 roku, z 54% niezadowolonych Polaków zrobiło się już nas 58%.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców:

Prowadzimy regularne odczyty nastrojów Polaków związanych z ograniczeniem handlu w niedziele już od kilku miesięcy i generalnie wszystkie wskaźniki pozostają na tym samym poziomie, poza dwoma – rośnie liczba przeciwników wprowadzanych rozwiązań, zaś maleje liczba ich zwolenników. Dzieje się zatem dokładnie to, co przewidywaliśmy. Im mniej niedziel handlowych, tym regulacje bardziej dokuczają Polakom. Rozwiązania mające wejść w życie od 2020 roku negatywnie ocenia już 58 proc. ankietowanych, a jeszcze kilka miesięcy temu było to 53 proc. To chyba dosyć silny sygnał dla partii rządzącej, by jak najszybciej zmienić te przepisy, których Polacy po prostu nie chcą.

Zerknijmy jeszcze na koniec, kto najczęściej opowiada się przeciwko ograniczeniom handlu w niedzielę, a komu z tym po drodze.

Najwięcej niezadowolonych mieszka w najmniejszych miejscowościach, w dużych i największych miastach w Polsce i odsetek ten rośnie, maleje za to we wsiach, a w średnich miejscowościach pozostaje na tym samym poziomie. Są to osoby głównie z wyższym wykształceniem i średnim, będącymi elektoratem PO i SLD i aktualnie pracującymi. Co ważne rośnie odsetek osób pracujących w handlu, które są niezadowolone z tych ograniczeń.

Interesująco przedstawia się druga strona medalu - znacząco spadł odsetek Polaków, którym ograniczenie handlu w niedzielę odpowiada. W pierwszej fali badania było to 31% badanych, teraz już tylko 24%.

--
Głównym celem badania było poznanie postaw i opinii Polaków wobec ograniczenia handlu w niedziele. Wielkość próby badawczej: Pomiar listopad 2018 (11/2018): N=1042/Pomiar grudzień 2018 (12/2018): N=1048/Pomiar luty 2019 (2/2019): N=1090. Ogólnopolska, reprezentatywna próba losowo-kwotowa (reprezentatywność ze względu na: płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania) dorosłych Polaków. Badanie w ramach sondażu Detektor Opinii, przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu badawczym Ariadna.

Źródło: ZPP.
Photo: Syda_Productions/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu