Ekosystem Windows 8 jakby odrobinę spuścił z tonu. Brakuje głośnych premier, które nakręciłyby tę spiralę popularności systemu i nowego typu aplikacji...
Ekosystem Windows 8 jakby odrobinę spuścił z tonu. Brakuje głośnych premier, które nakręciłyby tę spiralę popularności systemu i nowego typu aplikacji, dlatego takie sporadyczne wydarzenia nie mogą przejść bez echa. Co ważne, Twitter udostępniając swoją aplikację udowodnił, że stworzenie interfejsu zgodnego ze wskazówkami i wymaganiami Microsoftu, nie musi oznaczać utraty unikalnych cech swojej usługi czy jednolitości z pozostałymi platformami.
Do tej pory jako głównej aplikacji do obsługi Twittera używałem MetroTwit - programu dostępnego także w wersji desktopowej dla poprzednich wersji systemu Windows. I choć MetroTwit jest odrobinę bardziej rozbudowaną aplikacją, to właśnie oficjalny Twitter zastąpi ją na moim ekranie Start. Co ważne, Twitter zwlekając z wydaniem swojej aplikacji chciał upewnić się, że udostępniony produkt będzie spełniał minimalne wymagania użytkowników, ale również strona graficzna będzie spójna z webową wersją usługi czy aplikacjami na pozostałych platformach.
Po zalogowaniu się, naszym oczom ukaże się prosty, lecz niezwykle czytelny i prosty w obsłudze interfejs - po lewej stronie znajdziemy standardowe zakładki treści jak strumień tweetów nazwany jako "główna", wpisy odnoszę się do nas pod nazwą "Połącz" oraz "Odkryj" i "Ja". W centrum ekranu możemy prześledzić ostatnie tweety osób, które śledzimy. Na całe szczęście Twitter nie zapomniał o funkcji odświeżenia strumienia za pomocą gestu przeciągnięcia w dół i puszczenia, wykorzystując ekran dotykowy. Prawdopodobnie jest to następstwo braku funkcji odświeżania go w czasie rzeczywistym.
Okienka redagowania tweeta oraz wyszukiwania aktywujemy za pomocą przycisków w prawym górnym rogu. Do wiadomości dołączyć możemy zdjęcia oraz lokalizację, zaś wyszukiwarka pozwala na odnalezienie osób czy hashtagów. Po kliknięciu na link strona internetowa zostaje otwarta wewnątrz aplikacji, podczas gdy lewa krawędź kranu poświęcona zostaje tweetowi zawierającemu łącze, gdzie możemy go przesłać dalej oraz uczynić ulubionym. Aplikacja pozwala także na śledzenie konwersacji - po wybraniu konkretnego tweeta wczytanie cała rozmowa osób biorących w niej udział. Dostępne są również ustawienia powiadomień o wzmiankach, nowych obserwujących czy wiadomościach. Aplikacja obsługuje także opcję przypinania do krawędzi ekranu oraz została zintegrowana z opcją udostępniania systemu Windows 8, więc niemal z każdej aplikacji możemy bezpośrednio na Twittera przesłać zdjęcie czy tekst.
Przy rozdzielczości 1080p aplikacja zawiera bardzo dużo wolnych przestrzeni, lecz musimy pamiętać że korzystać z niej będą przede wszystkim użytkownicy tabletów z ekranami o niższych rozdzielczościach. Największą zaletą Twittera dla Windows 8 jest niewątpliwie spójny interfejs, wielka szkoda że nie ma możliwości dodania kolejnych kolumn na ekranie głównym, być może pojawi się to w kolejnej wersji. Bardzo na to liczę.
Twitter dla Windows 8 znajdziecie w Windows Store.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu