Gry

Kultowe GTA powraca: nadciąga remaster trylogii GTA III! [AKTUALIZACJA]

Kamil Świtalski
Kultowe GTA powraca: nadciąga remaster trylogii GTA III! [AKTUALIZACJA]
23

Jedne z najbardziej uwielbianych i najcieplej wspominanych odsłon serii Grand Theft Auto mają powrócić w nowej, ulepszonej, formie. I to jeszcze w tym roku!

Grand Theft Auto to jedna z najbardziej wyjątkowych serii w świecie gier wideo. Rockstar Games to... prawdziwe gwiazdy rocka, tworzące niezwykłe produkty na swoich własnych zasadach. Produkty o których pamięta się latami, ale przede wszystkim to oni odpowiadają za najbardziej rozpoznawalne marki na świecie: w tym Grand Theft Auto. Trzecia odsłona serii (a właściwie: wszystkie trzy odsłony - bo trudno mówić o GTA III bez Vice City i San Andreas) okazały się wielkimi hitami, po które sięgnęły miliony graczy na całym świecie. Nie tylko na PlayStation 2 (gdzie debiutowała) — ale także pozostałych platformach, gdzie z czasem zawitała (m.in. PC, Xbox oraz mobile). I choć do tych gier wciąż powraca się z ogromną przyjemnością - to nie ma się co oszukiwać: trącą myszką. Archaizmy bywają męczące — i choć klimat i frajda wciąż są nie do podrobienia, to przydałoby się im lekkie odświeżenie. Dla obecnych i przyszłych pokoleń.

I dobrze się składa, bo według najnowszego raportu Kotaku - Rockstar Games pracuje nad takim wydaniem swoich klasyków. Miałoby pojawić się w wydaniu zbiorczym, które trafi na wszystkie konsole nowej generacji, a także komputery oraz urządzenia mobilne... i nie tylko.

Remastery trylogii GTA III mają trafić m.in. na konsole nowej generacji

Jak informuje redakcja Kotaku, trylogia GTA III (w skład której wejdą: Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City oraz Grand Theft Auto: San Andreas) ma doczekać się odświeżonej wersji. Co miałoby się zmienić? Przede wszystkim każda z gier skorzysta z mocy oferowanej przez nowe konsole. Całość działać by miała w opaciu o Unreal Engine, a za remaster odpowiedzialne być szkockie studio Rockstar Dundee. O samych zmianach w kwestii rozgrywki nie mówi się zbyt wiele: to nie będzie żaden remake, a jedynie podrasowany klasyk - rzekomo grafika ma być miksem starego i nowego, by pozostać jak najbliżej oryginału. Wierzę jednak, że taki projekt nie obejdzie się bez usprawnień pokroju odświeżonego interfejsu, podbitej jakości tekstur, a także usprawnień przy sterowaniu.

Remastery trylogii GTA III mają rzekomo trafić na rynek jeszcze tej jesieni na konsole PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switcha, PC, Google Stadia oraz smartfony/tablety z iOS i Androidem na pokładzie. Wersje konsolowe są jednak priorytetem - i nie jest wykluczone, że gracze czekający na porty PC / mobile będą musieli uzbroić się w odrobinę więcej cierpliwości.

Kto grał ten wie, że to zestaw gier który zapewni najlepszą rozrywkę na wiele godzin. Niestety - materiał przygotowany przez Zacka Zwiezena nie wspomina nic o bardzo mocnym aspekcie tych gier, jakim niewątpliwie jest ścieżka dźwiękowa. Mam jednak cichą nadzieję, że lwią część oryginalnej playlisty uda się zachować - bo choć w przypadku PC radiowe kombinacje nie będą stanowić większego problemu, to na konsolach sprawy nie będą już tak oczywiste.

Aktualizacja 30.09

Na stronach GRAC (GAME RATING and ADMINISTRATION COMMITTEE), koreańskiego odpowiednika PEGI - systemu klasyfikacji gier, pojawił się wpis poświęcony Grand Theft Auto: The Trilogy The Definitive Edition. Oznaczać to może tylko jedno - w najbliższych dniach możemy spodziewać się oficjalnej prezentacji odświeżonej trylogii GTA (III, San Andreas oraz Vice City). Wpis nie zdradza niczego poza firmą składającą prośbę o klasyfikację (Take Two Interactive), dzisiejszą datą 30 września i klasyfikacją 18+. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać na ruch ze strony Rockstar Games.

Grafika w nagłówku

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu