Motoryzacja

Toyota Avensis znika z rynku, 3. generacja skończyła już 10 lat

Kamil Pieczonka
Toyota Avensis znika z rynku, 3. generacja skończyła już 10 lat
10

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Toyota Avensis znika z polskiego rynku. Zostanie zastąpiona przez model Camry, przynajmniej jeśli chodzi o popularniejszą wersję sedan. Camry w wersji kombi nie będzie, ale tutaj z pomocą ma przyjść nowa Corolla, która jest wyraźnie większa od również odchodzącego Aurisa i może zastąpić Avensisa.

Toyota Avensis III miała już 10 lat

Toyota Avensis trzeciej generacji debiutowała jeszcze w 2008 roku, a od stycznia 2009 roku była dostępna w polskich salonach. To właśnie w pierwszym roku po premierze sprzedano najwięcej tych aut w Polsce. Model ten z zaledwie jednym poważnym liftingiem w 2015 roku sprzedawany był aż do teraz. Co więcej, pomimo starej, dziesięcioletniej konstrukcji i raczej ubogiej oferty silnikowej, nadal był jednym z liderów swojego segmentu. W odróżnieniu od swoich konkurentów, Avensis w większości sprzedawał się z silnikami benzynowymi. Były to sprawdzone wolnossące jednostki o pojemności 1.8 i 2.0 oferujące odpowiednio 147 i 152 KM. To wszystko składało się na opinię o niezawodności tego modelu.

Jak pokazują statystyki zaprezentowane przez instytut SAMAR, w ciągu 10 lat w Polsce zarejestrowano niespełna 45 000 nowych Avensisów. Nawet w zeszłym roku znalazł się on na 4. miejscu w swoim segmencie pod względem wielkości sprzedaży przegrywając walkę o podium z Oplem Insignią zaledwie o 164 sztuki (pierwsze miejsce zajmował Volkswagen Passat, a drugie Skoda Superb). Toyota Avensis dostępna była tylko w dwóch wersjach nadwozia, popularniejszy był sedan, ale nie jest to znaczna różnica w stosunku do kombi.

Lifting z połowy 2015 roku zmienił nie tylko wygląd zewnętrzny ale też zaowocował sporymi zmianami wewnątrz, gdzie pojawiła się miedzy innymi nowa deska rozdzielcza.

Toyota Camry wraca po 20 latach banicji

Na temat premiery Toyoty Camry napisaliśmy już całkiem sporo. Obecny model to już ósma generacja, która pojawiła się na rynku w 2017 roku, ale dopiero teraz z niewielkimi zmianami debiutuje w Europie. Camry była dostępna w Polsce do 1997 roku (3. generacja), kiedy to właśnie została zastąpiona przez Avensisa. W tym czasie Toyota jednak nie zakończyła jej produkcji, ale była oferowana na innych rynkach. W Stanach Zjednoczonych Camry cieszy się ciągle bardzo dużą popularnością. Teraz ma podbić Europę, gdzie będzie dostępna tylko w odmianie hybrydowej z silnikiem o pojemności 2.5 litra i mocy całego układu na poziomie 218 KM.

Toyota Camry dostępna będzie od 141 900 PLN, co stawia ją nieco wyżej niż Avensis, który jednak nie był dostępny w odmianie hybrydowej. Trzeba też pamiętać, że przez pojemność silnika benzynowego, mamy tutaj wyższą akcyzę - 18,6% zamiast 3,1% co też nie pozostaje bez wpływu na cenę. Można chyba jednak bezpiecznie założyć, że wyniki sprzedaży będą całkiem przyzwoite. Natomiast Avensisa w wersji kombi zastąpić ma nowa Corolla, którą mieliśmy już okazję jeździć i zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie. Oferta japońskiego producenta będzie się przedstawiać w Polsce w tym roku bardzo ciekawie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu