Świat

Top 500 superkomputerów: czyja maszyna na pierwszym miejscu? W której setce najmocniejsza konstrukcja z Polski?

Maciej Sikorski
Top 500 superkomputerów: czyja maszyna na pierwszym miejscu? W której setce najmocniejsza konstrukcja z Polski?
24

Dla Amerykanów to musi być gorzka pigułka: na podium superkomputerów w najnowszym rankingu nie znalazła się ani jedna maszyna z USA. Lista top 500 powstaje od blisko ćwierć wieku, jest aktualizowana dwa razy w roku i taką sytuację zanotowano dopiero po raz drugi. Trzecie miejsce odebrali im Szwajcarzy. A kto zajmuje dwie pierwsze pozycje? I gdzie znajdziemy polskie maszyny?

Top 500 to ranking, który sporo może powiedzieć o rozwoju gospodarczym i technologicznym państw, o nauce, wydawanych na nią pieniądzach itp. Bo superkomputerów zazwyczaj nie buduje się dla zabawy i bez celu. Patrząc na to z tej perspektywy, raczej nie dziwi, że najwięcej maszyn w zestawieniu mają Amerykanie: 169. Ale na plecach czują oddech Chińczyków posiadających 160 takich jednostek. To unaocznia wyścig obu mocarstw. Trzecia w rankingu Japonia mocno odstaje od tych dwóch państw: ma 33 superkomputery w top 500. Niemcy posiadają ich 28, Francja oraz Wielka Brytania po 17. Co z Polską? Nad Wisłą (i Odrą) znajdziemy ich 5. Nie jest najgorzej, lecz może być lepiej.

Pierwsze miejsce zajmuje chińska maszyna Sunway TaihuLight o mocy obliczeniowej 93 PFLOPS. Druga jednostka też pochodzi z Chin, lecz mocno ustępuje liderowi: Tianhe-2 (długo zajmował pierwsze miejsce) może przetwarzać dane z szybkością 33,9 petaflopów. Szwajcarski superkomputer Piz Daint, który w ostatnim czasie przeszedł modernizację, może się obecnie pochwalić wydajnością prawie 20 petaflopów. Dopiero na czwartym miejscu amerykański Titan z wynikiem 17,6. Na podium może i uda się szybko wrócić, ale pozycja lidera to spore wyzwanie...

Co z polskimi superkomputerami? Ten najwydajniejszy, Prometheus, to maszyna należąca do AGH. Moc obliczeniowa wynosi 2,4 PLOPS co daje 71. lokatę na świecie. Niby wysoko, ale maszyna zaliczyła spory spadek - była w czwartej dziesiątce. To nadal dość nowoczesna konstrukcja, w której warto zwrócić uwagę chociażby na system chłodzenia, lecz w tym szalonym wyścigu trudno będzie się utrzymać wysoko bez modernizacji.

Jeżeli jesteście zainteresowani pełną listą, odsyłam do top 500, tutaj znajdziecie natomiast krótkie omówienie. Można się dowiedzieć, które firmy odgrywają największą rolę w tym biznesie, jakie oprogramowanie wykorzystują superkomputery czy skąd pochodzi trójka ekologicznych maszyn. Ciekawe, jak długo Chińczycy utrzymają się na pozycji lidera...?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu