12

Huawei postawił w Poznaniu swój najmocniejszy superkomputer. Widziałem go na własne oczy!

Pierwszy raz w całej swojej historii firma Huawei zawarła taką umowę z instytucją akademicką. Przy Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym swoją działalność rozpoczęło Centrum Innowacji Huawei, którego serce stanowi klaster Orzeł/Eagle o mocy obliczeniowej 1,4 PFlops.

Centrum Innowacji PCSS – Huawei zostało powołane dzięki porozumieniu zawartym 23 listopada 2015 roku w Szanghaju w trakcie Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego. Jest to pierwszy etap wspólnej inwestycji realizowanej przez PCSS oraz Huawei. Szczegółów finansowych przedsięwzięcia nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że możemy mówić o kwocie miliona złotych rocznie oraz kilkunastu nowych miejscach pracy. Podczas uroczystości otwarcia zaprezentowano serce projektu – złączony z ponad 1000 serwerów (i 50 tys. rdzeni) klaster o nazwie Orzeł oferujący moc obliczeniową rzędu 1,4 PFlops. Warto dodać, że jest to drugi projekt realizowany przez Huawei dla PCSS, choć firma pierwszy raz zawiera umowę o tak bliskiej współpracy ze społecznością akademicką (między innymi w zakresie przetwarzania oraz składowania danych w chmurze). Za wyborem polskiego ośrodka przemawiało wiele aspektów – w tym intensywne działania na rzecz energooszczędności i badania nad związanymi z tym aspektem technologiami czy też właśnie dotychczasowe relacje.

Huawei-PCSS_2 Huawei-PCSS_3 (1) 20160122_123101

PCSS trafiło na listę Top 500 placówek dysponujących największą mocą obliczeniową w 1993 roku. Działający w wyniku inwestycji klaster znajduje się na miejscu 80 w tym rankingu (ogłoszono go podczas konferencji SC2015 w Austin w Texasie). W Polsce jest to druga co do wielkości instalacja superkomputerowa. System obejmuje również chmurę do gromadzenia i archiwizacji danych (łączna dostępna przestrzeń sięga 47 PB) oraz może być stosowany do symulacji inżynierskich, badań nad ludzkim mózgiem, a także prac wykorzystujących energię z fuzji jądrowej, jako alternatywne, tanie oraz bezpieczne źródło energii.

Właśnie efektywne wykorzystanie energii (green computing) jest jednym, z kluczowych płaszczyzn, na których opierać ma się współpraca Huawei i PCSS. Orzeł jest bowiem bezpośrednio chłodzony cieczą. Mechanizm ten oparto na zamkniętym systemie, który podgrzewa wodę do ok. 40-45 stopni Celsjusza (wówczas spełnia swoją rolę najlepiej). Co najciekawsze, energia cieplna wytwarzana w ten sposób jest wystarczająca do ogrzania całego budynku PCSS (i, jak ujawniono na konferencji, znaczna część pozostaje jeszcze niezużyta). A dodam, że jest on ogromny i liczy kilka pięter. Efektywna gospodarka energetyczna jest zatem w przypadku tego typu konstrukcji nie mniej ważna, co wykorzystanie dostępnej mocy obliczeniowej.

20160122_132505_HDR 20160122_134131_HDR

Do czego Orzeł ma być wykorzystywany? Podczas konferencji prasowej wielokrotnie przewijały się hasła „Big Data” oraz „Internet of Things”. Zarówno PCSS jak i firmie Huawei zależy na intensywnym rozwoju obu technologii. Zespoły badawcze z obu podmiotów mają zatem ze sobą współpracować w zakresie cloud computingu oraz cloud storage. Huawei nie ma jak na razie wielkiego doświadczenia na tym polu, bo w segmencie superkomputerów działa od 2013 roku. Dlatego też jednostka ulokowana w PCSS jest jak dotąd najmocniejszą, jaką udało się skonstruować Chińczykom (jednak nie najmocniejsza w Polsce – tu liderem pozostaje krakowski Prometeusz). Warto też wspomnieć, że dotąd firma realizowała już analogiczny projekt w Warszawie

System ma być zdolny do przetwarzania dużych ilości danych typu Big Data, ale będzie też dedykowany obsłudze firm komercyjnych, w tym z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ofertę chmury doskonale zilustrowano na jednym ze slajdów zamieszczonym powyżej. Orzeł ma również stanowić jeden z elementów budowy europejskiego systemu obliczeniowego realizowanego w ramach projektu PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe).

20160122_123310

Huawei w Polsce zatrudnia ok. 500 osób. Firma rozpoczęła swoją działalność nad Wisłą w 2003 roku. W latach 2004 – 2012 firma zapłaciła u nas w sumie 208 mln dolarów podatku (VAT, PIT i pokrewne). Zaś w 2014 roku nasz rynek wygenerował jej ogółem ponad 335 mln dol. przychodu. Współpraca z PCSS i utworzenie Centrum Innowacji w Poznaniu to krok ku szerszej ekspansji nad Wisłą (zauważcie, że mówimy o Huawei Enterprise, a więc biznesowej odnodze firmy) oraz ogromna szansa dla naszego środowiska akademickiego. Decyzja o umieszczenia najmocniejszego klastra, jaki dotąd wyszedł spod ręki Chińczyków (choć nie traktujmy tego dosłownie, tam w środku siedzą procesory Intela) w Polsce może być przełomowym momentem dla rozwoju technologii internetu rzeczy, a także przetwarzania bog data w Polsce. Na pierwsze efekty nie powinniśmy czekać długo.