Polska

To już pewne! Ostatnie trzy miesiące z prawem jazdy w kieszeni

Grzegorz Ułan
To już pewne! Ostatnie trzy miesiące z prawem jazdy w kieszeni
29

O planach Ministerstwa Cyfryzacji wycofania obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w fizycznej formie informowaliśmy Was pod koniec czerwca. Dziś dopełnił się ostatni warunek, dzięki czemu stanie się to możliwe już za 3 miesiące.

Wręcz imponujące tempo procedowania zmian w przepisach. 19 czerwca tego roku do prac w sejmie trafiły zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Podczas wakacji udało się ją uchwalić i podpisać przez prezydenta, brakowało jeszcze tylko decyzji Ministerstwa Cyfryzacji o terminie wejścia w życie jednego z przepisów odnoszącego się do zniesienia obowiązku wożenia ze sobą fizycznego prawa jazdy.

3 miesiące od podpisania tej decyzji przez ministra cyfryzacji, a wiec dokładnie od 5 grudnia 2020 r. nie będziecie musieli już wozić ze sobą prawa jazdy, dane kierowców podczas kontroli będą sprawdzane Centralnej Ewidencji Kierowców.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji:

Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam. Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie. Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel.

Jak będzie wyglądało prawo jazdy w aplikacji mObywatel możecie przeczytac i zobaczyc w naszym wpisie o dodaniu nowego modułu w tej aplikacji mPrawo jazdy, który to po dwóch miesiącach testów dostępny już jest dla wszystkich posiadaczy aplikacji mObywatel.

Co ważne, z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać zarówno właściciele pojazdów, jak i jego współwłaściciele zarejestrowani i widniejący w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze danego pojazdu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu