Startups

To jest realna szansa na biznes z Orange. Polecam młodym polskim przedsiębiorcom ten program

Grzegorz Marczak
To jest realna szansa na biznes z Orange. Polecam młodym polskim przedsiębiorcom ten program
16

Nie wiem czy dotarła już do was informacja o tym, że Orange w Polsce uruchomił program Orange Fab? Jest to program akceleracyjny dla małych i średnich firm i osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Jest to szansa na pozyskanie Orange jako partnera dla waszego biznesu i przy okazji bonusu w wys...

Nie wiem czy dotarła już do was informacja o tym, że Orange w Polsce uruchomił program Orange Fab? Jest to program akceleracyjny dla małych i średnich firm i osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Jest to szansa na pozyskanie Orange jako partnera dla waszego biznesu i przy okazji bonusu w wysokości 40 000 zł.

Jak pewnie zauważyliście nie używam zwrotu startupy. Robię to z premedytacją, ponieważ w przeciwieństwie do innych konkursów tutaj nie będą zbierane i przyjmowane pomysły czy biznes plany. Tutaj startupy definiowane są jako małe i średnie przedsiębiorstwa z już gotowymi rozwiązaniami a jednym z kryteriów w wyborze jest dojrzałość projektu.

Miło mi też poinformować, że Antyweb jest oficjalnym partnerem medialnym tego wydarzenia.

Program ten jest rozwijany przez Orange na całym świecie a Polska wreszcie doczekała się własnej edycji. Jest więc szansa na zrobienie realnego biznesu z takim gigantem jak Orange (i to nie tylko w skali lokalnej ale też globalnej).

Potencjału takiej współpracy raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć choć może podam przykład jak ona może wyglądać. Załóżmy, że stworzyliście usługę sprzedawaną w modelu SaaS (oczywiście musi pasować do jednej ze zdefiniowanych kategorii) i szukacie dla niej klientów. Orange pozwoli wam dotrzeć z informacją o waszych usługach do określonej grupy klientów, może pomóc w promocji aplikacji lub też zintegrować ją ze swoimi usługami aby stworzyć z niej wspólny produkt. Każda z opcji jest możliwa i przy każdej możecie mieć doczynienia z różnymi modelami współpracy od dzielenia się przychodami do klasycznej inwestycji w wasz biznes.

Program ten jak wspomniałem wcześniej zasługuje na szczególną uwagę dlatego, że nie dotyczy on projektów w fazie "pomysłu" czy "biznes planu". Chodzi o akcelerację istniejących już biznesów, które są w fazie rozwoju. Nie będziecie więc walczyć w tłumie "twórców kolejnego Facebooka"

Kiedy się zgłaszać i jak wygląda harmonogram?

Zgłaszać należy się już! Przyjmowanie zgłoszeń do programu kończy się 24 marca, tak więc czasu zostało naprawdę niewiele.

Następnie do 7 kwietnia mentorzy wybierają uczestników, którzy przechodzą do fazy akceleracji. Projekty, które awansują do następnego etapu mają też możliwość pozyskania do 40 000 zł do wykorzystania na rozwój produktu/usługi.

Faza akceleracji zaczyna się 9 maja i potrwa 12 tygodni czyli do 31 lipca.

W tym czasie zespoły pracują nad rozwinięciem własnego projektu czy produktu i przygotowaniem go na prezentację podczas Demo Day. W tej części programu odbędą się też oczywiście spotkania z mentorami, którzy będą dzielić się swoimi doświadczeniami z zespołami. Co ciekawe Orange w procesie akceleracji poza przestrzenią biurową (dla tych którzy chcą) oferuje również możliwość dostępu do swojej sieci dystrybucji oraz zasobów technologicznych i marketingowych.

Na koniec programu planowany jest Demo Day w Warszawie (czy w Warszawie (jest też szansa na dołączenie później do Demo Day w Paryżu), gdzie firmy uczestniczące w programie będą miały szansę zaprezentować się przed międzynarodowym gronem mentorów i przedsiębiorców.

Kryteria

Jakie są kryteria przystąpienia do programu? Przede wszystkim trzeba prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski. Projekt, który zgłaszacie nie może być już zgłoszony do innego programu tego typu (co jest chyba normalne). Najważniejsze jest jednak aby wasz projekt pasował do jednej z określonych kategorii (znajdziecie je na stronie Orange Fab). Kategorie te są istotne z punktu widzenia potencjalnej współpracy z Orange.

Na koniec

Jeśli wasz biznes jest w fazie rozwoju to gorąco polecam spróbować. Ryzyko ze strony biznesowej praktycznie nie istnieje (mentorzy podpisują nawet dokumenty o poufności) a zyskać można naprawdę dużo. Warto też podkreślić, że Orange za pieniądze, które przekazuje zespołom nie bierze udziałów w biznesie, co jest normą przy wielu programach tego typu.

---

Tekst powstał przy współpracy z Orange Polska

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

orangefab