34

Tesla coraz modniejsza nad Wisłą: zobacz ile zarejestrowano aut

Twsla
Chociaż oficjalnie Tesla nie sprzedaje swoich samochodów w Polsce, to po naszych drogach jeździ już ponad 300 tych elektryków. I będzie ich przybywać!

Chociaż infrastruktura do ładowania aut elektrycznych jest nader skromna, to z kolejnymi miesiącami możemy zauważyć wzrosty zainteresowania elektrykami w Polsce. Największym fenomenem jest fakt, że chociaż w Polsce nie ma oficjalnego przedstawicielstwa Tesli (najbliższy salon ulokowany jest w Berlinie), to po naszych drogach jeździ już ponad 300 takich samochodów. W dużej mierze do zasługa prywatnego importu lub korzystania z usług firm, które profesjonalnie zajmują się „ściąganiem” aut zza granicy lub zza oceanu. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego właśnie opublikował dane dotyczące liczby zarejestrowanych Tesli w Polsce.

Tesla

Ostatnie dane pochodzą z 20 czerwca bieżącego roku i pokazują, że zainteresowanie elektrykami Elona Muska stale rośnie. Do końca ubiegłego roku w wydziałach komunikacji zarejestrowanych zostało 242 elektrycznych aut Tesli. Przez pierwszych pięć miesięcy bieżącego roku przybyło kolejnych 52 sztuk elektryków, a do 20 czerwca zarejestrowano ostatnich 6 egzemplarzy.

Z danych IBRM Samar wynika, że najczęściej w wydziałach komunikacji pojawiali się właściciele Tesli Model S, których zarejestrowano w kraju 229 egzemplarzy. Na drugim miejscu jest Tesla Model X z 69 sztukami. Co ciekawe na polskich tablicach jeżdżą też dwie Tesle Roadster, które oparto konstrukcyjnie na Lotusie Elise.

Tesli Model S

Chociaż 300 samochodów elektrycznych jest niezłym wynikiem jak na auta elektryczne, to Tesli jeszcze sporo brakuje do najpopularniejszych aut „na prąd” w Polsce. Według danych IBRM Samar najczęściej rejestrowanym elektrykiem w Polsce jest Nissan Leaf, którego do tej pory zarejestrowano 676 razy. Wiele wskazuje jednak na to, że w tym roku liczba rejestracji Tesli może jeszcze wzrosnąć.

Obecnie na terenie całego kraju znajdują się cztery stacje Supercharger, które pozwalają naładować Teslę „do pełna” w niecałą godzinę. Takie szybkie ładowarki ulokowano w Ciechocinku, Katowicach, Kostomłotach (pod Wrocławiem) i w Poznaniu. Według informacji krążących w Internecie w niedługim czasie pojawią się podobne konstrukcje w Ostrowi Mazowieckiej, Rzeszowie, Sieradzu i Strykowie (pod Łodzią). To kolejny powód, który może spowodować wzrost liczby jeżdżących Tesli po Polsce.

źródło: IBRM Samar

Tesla