Motoryzacja

Będzie Mercedes klasy A PHEV? Dwie odmiany hybrydowe mogą pojawić się w ofercie

Marek Adamowicz
Będzie Mercedes klasy A PHEV? Dwie odmiany hybrydowe mogą pojawić się w ofercie
0

Premiera nowego Mercedesa klasy A odbyła się już kilka miesięcy temu. Wszystko jednak wskazuje na to, że oferta zostanie rozszerzona. Mogą pojawić się dwie wersje hybrydowe!

Nowy Mercedes klasy A miał swoją światową premierę podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie. Chociaż od premiery minęły już cztery miesiące to nadal nie znamy chociażby pełnej palety silnikowej – brakuje w niej m.in. najmocniejszej odmiany A45 AMG (spodziewany debiut pod koniec bieżącego roku). Teraz okazuje się, że rozwój najmniejszego Mercedesa pójdzie tez w stronę ekologii. Jak donoszą zagraniczne media podczas Salonu Samochodowego w Paryżu ma zostać pokazany Mercedes klasy A w hybrydowej wersji PHEV – do wyboru mają być nawet dwie wersje!

Do takich informacji dotarł międzynarodowy magazyn Autocar. Według Brytyjczyków w salonach Mercedesa mają zadebiutować dwie odmiany oznaczone jako A220e 4Matic oraz A250e 4Matic. Według niepotwierdzonych informacji do napędu ma posłużyć benzynowy silnik 1.3 opracowany razem przez Daimlera i Renault. Do współpracy zaprzęgnięta zostanie jednostka elektryczna, która napędzać będzie tylną oś – moc z benzyniaka przenoszona ma być na koła przednie.

Obie wersje hybrydowe mają różnić się mocą jednostki benzynowej (w zależności od wyboru albo 136 KM albo 163 KM) – moc generowana przez elektryka ma wynosić zawsze 90 KM. Nie wiadomo też jaka skrzynia biegów ma współpracować z hybrydowym napędem w Mercedesie klasy A – raczej należy spodziewać się przekładni automatycznej, a być może i dwusprzęgłowej. Z plotek krążących po Internecie można też wyczytać, że raczej nie należy spodziewać się w pełni elektrycznej klasy A – Mercedes tutaj skupia całą uwagę na rodzinie EQ, która zacznie debiutować w najbliższych miesiącach.

Obecnie w ofercie Mercedesa klasy A znajdziemy cztery silniki benzynowe (A160 – 109 KM, A180 – 136 KM, A200 – 163 KM i A250 – 224 KM) oraz jeden wysokoprężny motor (A180d – 116 KM). Jak wspominaliśmy wcześniej, nie można jeszcze zamawiać najmocniejszej odmiany A45 AMG. Czy potencjalne wprowadzenie hybrydowych odmian klasy A okaże się dobrym wyjściem? Patrząc na niewielką ilość sprzedaży potencjalnego rywala, jakim jest Audi A3 e-tron, raczej nie wróżymy ogromnego sukcesu na polskim rynku hybrydowej klasie A.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu