Motoryzacja

Historyczne przejęcie! Solaris kupiony przez hiszpańskiego giganta kolejowego!

Marek Adamowicz
Historyczne przejęcie! Solaris kupiony przez hiszpańskiego giganta kolejowego!
43

Od kilku miesięcy było wiadomo, że polski producent autobusów i tramwajów szukał strategicznego inwestora. Dzisiaj okazało się, że Solaris trafi pod skrzydła hiszpańskiego inwestora.

Od kilku miesięcy już krążyły informacje, że założyciele Solarisa szukają nowego inwestora dla firmy. Na nowego właściciela czekał pakiet 100 procent udziałów, a Solange i Krzysztof Olszewscy (obecni właściciele) tłumaczyli swoje decyzje względami osobistymi. Na początku lipca została podpisana umowa na mocy której hiszpański gigant kolejowy CAF stanie się strategicznym inwestorem w wielkopolskiego producenta autobusów i tramwajów. Co to może oznaczać dla Solarisa?

Solaris ma nowego inwestora: hiszpańskie przejęcie

2 lipca bieżącego roku została podpisana umowa z hiszpańską grupą CAF, która pozwala na rozpoczęcie negocjacji szczegółów transakcji. Sprawa sprzedaży Solarisa ujrzała światło dzienne na początku kwietnia i od tego momentu toczyły się negocjacje z potencjalnymi inwestorami. Mówiło się, że nowym właścicielem może stać się podmiot z Turcji lub Chin, a spore szanse dawano również Polskiemu Funduszowi Rozwoju, który starał się o przejęcie Solarisa z innym partnerem biznesowym. Co ciekawe w żadnym momencie negocjacji nie pojawiali się tacy giganci jak MAN czy Mercedes. Teraz jednak okazuje się, że 100 procent udziałów trafi do hiszpańskiej firmy CAF. Z tej decyzji bardzo zadowolona była Solange Olszewska, która tak komentowała całe przejęcie:

W procesie rozmów z potencjalnymi inwestorami dla Solarisa rozpatrywałam oferty zarówno z rynku polskiego, jak i innych krajów. Jestem przekonana, że wybierając CAF jako inwestora dla Solarisa, zapewniona zostanie obiecującą przyszłość dla marki, jej klientów i pracowników – powiedziała Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A. – Uważam, że CAF ma właściwą wizję rozwoju dla spółki i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solarisa na skalę globalną. Umowa podpisana z inwestorem jest w pełni zgodna ze wszystkim, co osiągnęliśmy od momentu założenia firmy 22 lata temu i pozwoli Solarisowi wejść na wyższy poziom rozwoju.

Solaris ma nowego inwestora: od Neoplana do europejskiego giganta

Podpoznańska firma założona została przez Solange i Krzysztofa Olszewskich w 1996 roku. Początkowo w Bolechowie produkowane były autobusy niemieckiego Neoplana, by po kilku latach rozpocząć produkcję i sprzedaż własnych produktów. Obecnie Solaris specjalizuje się w produkcji pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Obecnie w dwóch zakładach produkcyjnych w Bolechowie i Środzie Wielkopolskiej zatrudnionych jest ponad 2300 osób, a w 2017 roku Solaris wyprodukował i dostarczył do klientów 1397 pojazdów – w bieżącym roku portfel zamówień przekracza już 1400 egzemplarzy. Od 1996 roku z wielkopolskich fabryk Solarisa wyjechało już ponad 16 000 pojazdów, które jeżdżą w 32 państwach na całym świecie.

W wypowiedziach dla mediów, przedstawiciele firmy CAF zapowiadali, że nadal wykorzystywać i nadal rozwijać markę Solaris. Prezes i dyrektor generalny CAF, Andres Arizkorreta, tak komentował przejęcie polskiego giganta autobusowego:

Inwestycja CAF w Solarisa jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF. Razem z Solarisem stworzymy lidera w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy.

Czy hiszpańskie przejęcie Solarisa okaże się dobrym ruchem? Teraz trzeba poczekać kilka tygodni na szczegóły dotyczące przejęcia i dalsze plany CAF-u względem polskiej marki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu