Ciekawostki technologiczne

Tesla bierze udział w budowie największego akumulatora na świecie

Piotr Kurek
21

Ekologiczne i odnawialne źródła energii to coś, co ma pomóc w ochronie środowiska i zapewnić mieszkańcom nowoczesnych miast relatywnie niskie opłaty za prąd. W Kalifornii powstanie największy na świecie akumulator. Tesla będzie jedną z firm, która go zbuduje.

Tesla to nie tylko samochody, czy ekscentryczne zachowanie Elona Muska. Firma działa na wielu polach, także tych, które mają dotykać mieszkańców współczesnych miast. Pamiętacie historię o największym akumulatorze w Australii, o którym zrobiło się głośno, gdy Musk wywiązał się z obietnicy i w ciągu 100 dni uruchomił kompleks zapobiegający przerwom w dostawie prądu w Australii Południowej, wygrywając przy okazji zakład? Więcej o samym o tym i o samej instalacji poczytacie we wpisie Macieja Sikory: Tesla zbudowała największy na świecie akumulator. Pozwolił firmie wygrać zakład. Już wkrótce tytuł ten trafi do nowej elektrowni powstającej w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Tesla ma w 100 dni wybudować największy na świecie akumulator. Jeśli nie zdąży, klient nie zapłaci

Stan Kalifornia od dłuższego czasu stara się przejść z paliw kopalnych na bardziej ekologiczne rozwiązania w dostawie prądu do mieszkańców największych miast regionu. W tym miesiącu The California Public Utilities Commission (Komisja Użyteczności Publicznej Stanu Kalifornia) zatwierdziła propozycję koncernu Pacific Gas & Electric zajmującego się dostarczaniem energii do miast południowej Kalifornii. Przegłosowany dokument dotyczy zastąpienia trzech istniejących i pracujących elektrowni gazowych magazynami energii elektrycznej -- gigantycznym systemem baterii.

Projekt zakłada przygotowanie 4 magazynów o łącznej mocy 567 megawatów i pojemności 2,27 gigawatogodzin. Tesla odpowiadać będzie za jeden z nich. 300-megawatowy akumulator wykorzystujący baterie litowo-jonowe ma być gotowy i uruchomiony już w 2020 roku i nie jest pierwszym tego typu obiektem koncernu w Kalifornii (Tesla zbudowała w Kalifornii magazyn energii elektrycznej). Wraz z pozostałymi magazynami, tworzonymi przez Vistra Energy Corporation (instalacja o mocy 300 megawatów), Hummingbird Energy Storage LLC (instalacja o mocy 75 megawatów) oraz Micronoc Incorporation  (najmniejsza instalacja o mocy 10 megawatów) mają tworzyć największe tego typu rozwiązanie na świecie, odbierając jednocześnie tytuł australijskiemu zestawowi baterii zbudowanemu przez Teslę w 2017 roku.

Źródło: Interesting Engineering

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu