Internet

Teraz każdy może mieć swój "Popcorn Time" - może warto wykorzystać to w dobrym celu?

Jakub Szczęsny
Teraz każdy może mieć swój "Popcorn Time" - może warto wykorzystać to w dobrym celu?
4

Z Popcorn Time jest pewien problem. Z jednej strony mamy do czynienia z usługą parającą się internetowym piractwem, a z drugiej, jak wspominałem w tym tekście, metodą na ograniczenia regionalne. Netflix i inne tego typu usługi nie są dostępne na przykład w Polsce, gdzie również mamy fanów popularnyc...

Z Popcorn Time jest pewien problem. Z jednej strony mamy do czynienia z usługą parającą się internetowym piractwem, a z drugiej, jak wspominałem w tym tekście, metodą na ograniczenia regionalne. Netflix i inne tego typu usługi nie są dostępne na przykład w Polsce, gdzie również mamy fanów popularnych na całym świecie seriali. Popcorn Time wyszedł temu naprzeciw omijając oczywiście kwestie licencjonowania takich treści.

Popcorn Time znalazł dzięki swoim działaniom szerokie grono zwolenników. Mówię to po raz kolejny - piractwo to przestępstwo, jednak osoby, które zmuszane są do piractwa rozumiem absolutnie. W gronie tych, którzy korzystają z nielegalnych usług są również osoby, które chętnie by płaciły za dostęp do pewnych treści, o ile by mogły. Cały czas problemem są tutaj ograniczenia regionalne, które dzielą świat na "gorszych" i "lepszych". Tam, gdzie usługa w kraju nie występuje, tam trzeba uciec się do pewnych kombinacji, aby móc z danej usługi skorzystać.

Popcorn Time wyznaczył pewną ideę - oparta na sieci Torrent usługa oferuje dostęp do nielegalnych treści rzecz jasna za darmo. Tymczasem na Github pojawiły się kluczowe elementy niezbędne do działania podobnej usługi. Już teraz w Sieci pojawiło się wiele klonów Popcorn Time - teraz może pojawić się ich trochę więcej. Udostępniony na zasadach Open Source kod źródłowy może posłużyć eksperymentatorom za bazę do stworzenia nowego typu usługi streamingu wideo. Cóż, Popcorn Time ponownie do czegoś się przydaje. I daje to nadzieje na to, że zwyczajnie ktoś wpadnie na pomysł stworzenia legalnej alternatywy opartej na sieci p2p. Oczywiście, udostępnione źródła okrojone są z funkcji, które pozwalają na przesyłanie nielegalnych treści - te musiałyby być zaimplementowane dopiero przez twórców innych, podobnych rozwiązań. W przyszłość należy patrzeć jednak z nutą optymizmu. Co ciekawe, zarówno strona projektu oraz sam Popcorn Time mają obecnie problemy techniczne z powodu ataku hakerskiego. Na stronie usługi stramingowej pojawiła się informacja o tym incydencie, według niej zespół odpowiedzialny za serwis prowadzi prace nad przywróceniem Popcorn Time do życia.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu