Samsung

Ten wykres pokazuje, że Galaxy Note 7 był gigantycznym sukcesem (do czasu...)

Tomasz Popielarczyk
Ten wykres pokazuje, że Galaxy Note 7 był gigantycznym sukcesem (do czasu...)
12

HIstoria Samsunga Galaxy Note 7 jest krótka, burzliwa i ma smutne zakończenie. A co by było, gdyby jednak udało się zapobiec wypuszczeniu na rynek wadliwego produktu?

Interesujące statystyki dotyczące popularności poszczególnych flagowych smartfonów, które zadebiutowały w drugiej połowie roku dostarczyła firma Apteligent. Zajmuje się ona analizą popularności aplikacji, a więc gromadzi zarazem dane dotyczące tego, jakich urządzeń używają ludzie na całym świecie.

Jak się okazało, Galaxy Note 7 miał fenomenalne wejście na rynek i już tydzień po sklepowym debiucie notował wyniki, których pozazdrościć mogli mu LG, HTC, Sony i inni. W najlepszym momencie udziały smartfona na rynku przekraczały 0,35 proc., co jak na jeden model jest bardzo dobrym wynikiem. Po tym czasie wykres się jednak załamuje.

Co jednak najciekawsze, Galaxy Note 7 ciągle jest używany przez pewną grupę użytkowników. W mediach pojawiają się ciekawe porównania z wydanym nieco później LG V20, który nie ma nawet połowy tego, co obecnie Note 7 (dodajmy, że smartfon jest od dobrych kilku miesięcy wycofywany z rynku i, jak podaje Samsung, zwrócono już 90 proc. egzemplarzy). Jest to oczywiście dość krzywdzące dla LG, bo V20 zadebiutował dopiero w kilku krajach (w tym w USA), a do innych prawdopodobnie w ogóle nigdy nie wejdzie. Wykres pokazuje też tragiczną wręcz sytuację HTC 10 Evo (w wybranych regionach Bolt), ale to akurat nie zaskakuje.

Znacznie ciekawiej wygląda sytuacja Sony. Xperia XZ wydaje się aktualnie najlepiej radzić, jeśli chodzi o flagowce wydane drugiej połowie. To zaskakujące, bo jeszcze nie tak dawno spekulowano, że Japończycy będą zamykać swój dział mobilny.

Problem polega na tym, że nie znamy dokładnej metodologii Apteligent. Trudno zatem odnosić te wyniki do sytuacji na rynku. Niemniej przewaga Galaxy Note'a 7 jest tutaj tak ogromna, że trudno nie zinterpretować tego jednoznacznie. I mnie to nie dziwi, bo miałem Note'a 7 przez tydzień u siebie. Testowałem go (i całe szczęście, nie doświadczyłem żadnych problemów) przekonany, że mam  do czynienia z najlepszym smartfonem na rynku. I rzeczywiście na taki się zapowiadał.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu