Samsung

Żegnaj, TouchWiz. Witaj, Samsung Experience!

Jakub Szczęsny
Żegnaj, TouchWiz. Witaj, Samsung Experience!
71

Z czym kojarzy się Wam TouchWiz? Dla wielu z Was jest to nakładka niekoniecznie lubianej w środowisku nakładki na system Android umieszczanej w urządzeniach Samsunga. Producentowi co prawda udało się odchudzić swój software, ale niesmak po latach zaniedbywania jego optymalizacji pozostał. TouchWiza w dalszym ciągu utożsamia się z po prostu ciężką i powolną nakładką.

Dlatego, Samsung postanowił się pozbyć niezbyt dobrze brzmiącej nazwy. TouchWiz przybiera nowe imię i będzie nazywać się Samsung Experience, co ma uwypuklić konkretne rozwiązania w interfejsie usprawniające pracę z urządzeniem. Istotnie, TouchWiz (a właściwie już Samsung Experience...) wygląda lepiej i przede wszystkim - działa dużo lepiej. Przez pewien czas byłem w posiadaniu topowego urządzenia od tego producenta, oczywiście z dobrymi podzespołami. Byłem zdziwiony, że dosłownie po kilku miesiącach korzystania z niego, zaczęło działać zauważalnie wolniej, a sama nakładka bardziej przeszkadzała, niż pomagała w pracy.

To się jednak zmieniło. TouchWiz wydoroślał, schudł i stał się znacznie szybszy. Nie dziwne więc, że Samsung zdecydował się na zmianę nazwy. Ta odbywa się na razie tylko w programie betatestów Nougata dla smartfonów Galaxy S7 oraz S7 Edge. W trzeciej odsłonie, producent dodaje do systemu Samsung Pass, Notes, automatyczne dobieranie jasności ekranu oraz reorganizuje elementy wyświetlane na ekranie. Poza nazwą nie zmienia się zbyt wiele, a zatem ci, którzy korzystają z urządzeń Samsunga mogą nawet nie zauważyć różnicy w nazwie. Ta oficjalnie zostanie wdrożona, gdy tylko Nougat pojawi się na wyżej wymienionych urządzeniach.

Ale powodem, dla którego Samsung zmienia nazwę nakładki systemowej dla Androida może być również chęć ujednolicenia nazewnictwa swoich interfejsów na wszystkich typach sprzętów. Bardzo możliwe, że nazwę Samsung Experience znajdziemy również w sprzętach z Tizenem - m. in. w inteligentnych zegarkach. To by było akurat bardzo zrozumiałym krokiem producenta.

Dziwne jest tylko to, że Samsung stosunkowo późno zdecydował się na zmianę nazwy swojej nakładki. Od ponad roku, TouchWiz w smartfonach tego producenta jest naprawdę solidną nakładką, która przede wszystkim nie przeszkadza w pracy ze sprzętem. Czasy Galaxy S4, czy nawet S5 jednak nie były dla użytkowników łaskawe. Na porządku dziennym były narzekania odnośnie jakości pracy sprzętów, szczególnie po pewnym czasie od jego pierwszego uruchomienia. Z uwagi na bardzo słaby wizerunek TouchWiza, warto było zadbać o jego nową nazwę. Trzeba przyznać, że ta wybrana przez Samsunga jest naprawdę dobra.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SamsunghotmobileTouchWiz