Akcja Partnerska

Jak przygotować się na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej?

KP
Kamil Pieczonka
3

Od kilku tygodni w Polsce sukcesywnie wyłączane są nadajniki telewizji naziemnej korzystające ze standardu DVB-T, które zastępowane są przez nowy format - DVB-T2 HEVC.

Niestety część starszych telewizorów i dekoderów nie obsługuje tego rozwiązania, a co za tym idzie z ekranów zniknie wkrótce obraz. Na szczęście można temu zaradzić na kilka sposobów.

Kup dekoder albo telewizor z dofinansowaniem

W związku ze zmianą standardu nadawania polski rząd przygotował specjalny program dopłat do zakupu nowego dekodera lub samego telewizora. Dzięki temu można skorzystać ze 100 PLN dopłaty do dekodera albo 250 PLN dopłaty do zakupu telewizora. Jeśli jesteśmy zadowoleni z funkcji i jakości obrazu obecnego telewizora, a nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów, to zakup dekodera wydaje się być wystarczający - tym bardziej, że bardzo dobry model, taki jak SKYMASTER STB-2GEN DVB-T2 HEVC można kupić już za niewiele ponad 100 PLN. Wniosek o dopłatę do zakupu dekodera można złożyć online na rządowych stronach albo wypełnić go fizycznie w placówce Poczty Polskiej, gdzie dostaniemy specjalny kod uprawniający do rabatu w wysokości 100 PLN na zakup dekodera albo 250 PLN na zakup telewizora. Do rządowego programu należy między innymi sieć MediaMarkt, która z tej okazji przygotowała również promocyjną ofertę kilku ciekawych telewizorów.

Jeśli poszukujecie niedrogiego i niewielkiego telewizora wspierającego standard DVB-T2 HEVC to warto spojrzeć na Samsunga UE43AU7192U, czyli model LCD o przekątnej 43 cali. Dzięki zastosowaniu matrycy o rozdzielczości 4K i zaawansowanego układu przetwarzania obrazu, oferuje on bardzo dobrą jakość odbioru, nawet jeśli sygnał wejściowy nie jest najwyższej jakości. Ma to spore znaczenie w przypadku telewizji naziemnej, bo niestety standard nadawania w rozdzielczości HD jest raczej jeszcze rzadkością. Jeśli natomiast poszukujecie taniego ale nieco większego telewizora to warto zwrócić uwagę na bardzo podobny model Samsung UE55TU7022K oferujący matrycę o przekątnej 55 cali i niemal te same możliwości. W obu modelach znajdziemy też system Smart TV oparty na rozwiązaniu Tizen, który oferuje najpopularniejsze aplikacje VOD takie jak Netflix, HBO Max czy nadchodzący Disney+.

Klientom poszukującym dodatkowych wrażeń wizualnych polecamy natomiast telewizory z oferty Philipsa, który jako jedyny oferuje rozwiązanie Ambilight. Podświetlenie telewizora od tyłu robi na wszystkich ogromne wrażenie, a do tego znacząco poprawia odbiór obrazu wyświetlanego na ekranie LCD, przez co mamy wrażenie, że kolory są żywsze, a kontrast jeszcze głębszy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na model Philips 50PUS7956 z matrycą 4K o przekątnej 50 cali, który zmieści się praktycznie w każdym salonie i będzie tam stanowił element, który już od wejścia zwraca na siebie uwagę. Poza tym to bardzo dobry telewizor z systemem Android TV, który daje największą elastyczność pod względem obsługi dodatkowych aplikacji. Jeśli natomiast szukacie bezkompromisowej jakości z wyższej półki i większej przekątnej to warto spojrzeć na model Philips 58PUS8506, który oferuje topowe rozwiązania stosowane obecnie w branży RTV. Mamy tutaj matrycę VA o przekątnej 58 cali oferującą doskonały kontrast i wsparcie dla technologii HDR, a do tego obsługę standardów Dolby Vision oraz Dolby Atmos, które sprawiają, że obraz i dźwięk wyglądają i brzmią jeszcze lepiej. Tutaj również za multimedia odpowiada system Android TV, a specjalny pilot z mikrofonem pozwala sterować wieloma funkcjami telewizora przy pomocy głosu za pośrednictwem asystenta Google (po polsku!). Zakupu tego modelu z pewnością nie pożałujecie.

A może inny model telewizora?

Nikt jednak nie ukrywa, że oferta telewizorów z obsługą nowego standardu DVB-T2 HEVC jest znacznie szersza i w sklepach MediaMarkt z powodzeniem znajdziecie wiele innych modeli w bardzo dobrych cenach. Warto wspomnieć, że wszystkie telewizory dostępne w MediaMarkt obsługują nowy standard nadawania. Odwiedzając dowolny sklep sieci można też liczyć na fachową pomoc przy wyborze odpowiedniego odbiornika, który sprosta wszystkim stawianym przed nim wymaganiom. Kryterium cenowe wcale nie musi być najważniejsze, bo często to usługi dodatkowe mają kluczowe znaczenie. Sieć MediaMarkt potrafi zadbać o każdy aspekt zakupu nowego telewizora. Począwszy od transportu i instalacji telewizora, jego wstępnych ustawień oraz optymalizacji, aby pokazywał jak najlepszy obraz przy jak najmniejszym zużyciu energii, aż po profesjonalną kalibrację. Dzięki tej ostatniej wyświetlany obraz będzie zbliżony do kinowej jakości, co zostanie potwierdzone stosownymi certyfikatami.

Sieć MediaMarkt oczywiście odbierze i zutylizuje w razie potrzeby wasz stary telewizor, a także zaoferuje rozszerzoną gwarancję na zakupiony sprzęt. Dzięki temu nie musimy się martwić żadnymi awariami nawet przez 5 lat. Warto też dołączyć do Klubu MediaMarkt, gdzie czekają na was liczne atrakcje. Na start dostaniecie bon na zakupy, który obniży cenę nowego telewizora, a w przyszłości jako pierwsi dowiecie się o nowych promocjach i ofertach specjalnych, ponadto za każdy zakup zbieracie punkty. W ramach klubu klientom przysługuje też wydłużony okres na zwrot zakupionego produktu (do 45 dni), a w razie reklamacji nie trzeba mieć nawet dowodu zakupu, bo wszystkie potrzebne dane zapisane są na koncie klubowicza.

Dopłaty do zakupu dekodera lub telewizora są realizowane do końca tego roku, więc jest jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji. Jednak patrząc na to co ostatnio dzieje się z cenami różnych produktów, być może nie warto czekać. Obecnie w sklepach pojawiają się tegoroczne modele telewizorów, więc modele z poprzedniego roku można kupić znacznie taniej, w ramach różnych promocji. Dlatego zachęcamy was do zapoznania się z ofertą sieci MediaMarkt, gdzie dla wygody stworzona została osobna kategoria dla telewizorów gotowych na standard DVB-T2 HEVC.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem MediaMarkt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

mediamarkt