Komunikatory

Bez tego rozwiązania biznes nie ma sensu. Każdy powinien z niego korzystać

Błażej Wojciechowski
Bez tego rozwiązania biznes nie ma sensu. Każdy powinien z niego korzystać
0

Czy komunikator internetowy przydaje się przy prowadzeniu biznesu? Najwyraźniej tak, gdyż Telegram zapowiedział właśnie rozwiązania, z którego skorzystać mają przede wszystkim przedsiębiorcy. Co nowego pojawi się w popularnej aplikacji?

Każdej firmie powinno zależeć na szybkim i wygodnym kontakcie z klientami – tymi obecnymi i tymi potencjalnymi. Potencjał w tym drzemiący dostrzegają twórcy komunikatorów. Od lat swoje rozwiązania dla przedsiębiorców oferuje WhatsApp w ramach WhatsApp Business. To dodatkowe narzędzia pozwalające na sprawniejsze prowadzenie działalności. To m.in. katalog produktów i usług, krótkie linki umożliwiające szybkie i wygodne udostępnianie profilu w sieci, szablony wiadomości, wiadomości powitalne, poza godzinami pracy, czy szybkie odpowiedzi. Wszystko w ramach osobnej aplikacji WhatsApp Business, która działa niezależnie od podstawowego komunikatora.

Ze swoim pomysłem na komunikator dla biznesu przychodzi teraz Telegram – jeden z najprężniej rozwijających się komunikatorów internetowych. Choć w okół niego pojawia się wiele kontrowersji. Kilkanaście dni temu informowaliśmy, że Hiszpania miała zablokować dostęp do komunikatora, ze względu na fakt, że udostępniane są w nim treści pirackie. Nieco wcześniej dowiedzieliśmy się, że aplikacja testuje system Peer-to-Peer Login Program. Umożliwia ona wysyłanie wiadomości z kodami weryfikacyjnymi z numerów telefonów użytkowników komunikatora. Nie da się jednak ukryć, że Pavel Durov – założyciel Telegramu – mocno wierzy w swój produkt, rozwija go od lat i stale zapowiada w nim nowe funkcje. Z najnowszym skorzystają przedsiębiorcy.

Telegram Biznes. Co nowego w aplikacji?

Choć Telegram już od dawna oferuje boty i miniaplikacje wewnątrz komunikatora, z których mogą korzystać także przedsiębiorcy, w najnowszej wersji aplikacji pojawia się szereg dodatkowych opcji rozszerzających jego możliwości. Przede wszystkim, profil biznesu na Telegramie może teraz wyświetlać godziny otwarcia i pokazywać lokalizację na mapie. Firmy mogą dostosować również swoją stronę wprowadzającą dla pustych czatów. Mogą tu wybrać jaki tekst i naklejkę zobaczą użytkownicy przed rozpoczęciem czatu.

Źródło: Depositphotos

Telegram Biznes, niczym WhatsApp, pozwoli także tworzyć szybkie odpowiedzi. Umożliwia to wysyłanie przygotowanych wcześniej wiadomości, odpowiadające na pytania zainteresowanych. Odpowiedzi takie wspierają sformatowany tekst, linki, naklejki, multimedia i pliki:

Napisanie / w pasku wiadomości wyświetla panel z twoimi wszystkimi szybkimi odpowiedziami, które możesz wysłać lub edytować jednym dotknięciem. To działa tylko w prywatnych czatach, nie w grupach

Podobnie jak w przypadku WhatsApp Business, w Telegramie można stworzyć wiadomość powitalną. Zostanie ona wysłana do uczestników rozmowy, którzy skontaktują się z kontem firmowym po raz pierwszy. Dzięki temu otrzymają oni natychmiastową odpowiedź z ważnymi informacjami lub przyjazne powitanie. Z komunikatora można też zaplanować wiadomości o nieobecności, które będą wysyłane automatycznie poza godzinami pracy lub w czasie urlopów, świąt, i innych okazji, w których firma lub osoba odpowiedzialna za kontakt z klientami jest nieosiągalna. W aplikacji nie zabraknie też możliwości tworzenia wygodnych linków do czatu:

By ułatwić klientom kontakt, możesz utworzyć linki do czatu z twoją firmą, jak przycisk rezerwacji stolika lub śledzenia przesyłki. Po dotknięciu natychmiast otworzą czat z tobą i wkleją sugerowaną wiadomość dla użytkownika.

Co ważne, użytkownicy biznesowi w Telegramie, mogą też korzystać z rozbudowanych botów oraz łączyć je w taki sposób, by przetwarzały informacje i odpowiadały w imieniu firmy.

Na koniec najważniejsza rzecz. W tej chwili wszystkie funkcje Telegram Biznes są dostępne w ramach abonamentu Premium, a nowe funkcje dla firm mają być rozszerzane sukcesywnie w nadchodzących aktualizacjach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu