Zmieniają się trendy, zmieniają się telefony komórkowe i zmienia się... "typowy" model smartfona z Androidem. O co dokładnie chodzi? O typową konfigurację takiego urządzenia mobilnego, najczęściej pojawiające się typy komponentów. AnTuTu bazując na informacjach pozyskiwanych bezpośrednio od użytkowników stworzyło "średnią" konfigurację takiego sprzętu.
Jak wygląda "średni" telefon z Androidem? Oto najpopularniejsza konfiguracja
Jeżeli korzystaliście z AnTuTu i testowaliście swoje urządzenie, najpewniej Wasz telefon również znalazł się w tym zestawieniu i wpłynął na ogólny obraz badania. Niektóre informacje oraz wnioski są co najmniej zaskakujące - niektóre wyniki zapewne zmienią się wraz z pojawianiem się kolejnych modeli na rynku.
Dane dotyczą drugiego kwartału 2018 roku.
"Średni" telefon z Androidem korzysta z wersji 8.0. Zaskakujące?
Podczas gdy wielu użytkowników czeka jeszcze na Androida Oreo, wielu nie przesiadło się jeszcze z "szóstki". System Google jest niesamowicie pofragmentowany, ale nie przeszkodziło to AnTuTu w określeniu wersji 8.0 jako tej, która pojawia się najczęściej w wynikach benchmarku.
Według StatCounter, wersją Androida, która cieszy się największym udziałem na rynku jest 6.0 Marshmallow (24.1% rynku, stan na czerwiec 2018). Dlaczego istnieje taka rozbieżność między tym badaniem, a ustaleniami z AnTuTu? Najprawdopodobniej jest to efekt tego, że z benchmarków korzystają nieco bardziej świadomi użytkownicy, którzy chętniej sięgają po takie aplikacje i jednocześnie częściej posiadają nowsze sprzęty. Co więcej, producenci urządzeń mobilnych bardzo często, jeszcze przed wprowadzeniem nowych modeli na rynek testują je w popularnych aplikacjach mierzących wydajność.
Ilość przestrzeni na dane? 64 GB
W mojej ocenie AnTuTu przestrzeliło również w tej kwestii. Jestem niemalże pewien, że w dalszym ciągu najwięcej użytkowników ma do dyspozycji w swoich smartfonach nieco mniej, bo 32 GB przestrzeni na dane i najprawdopodobniej ma to związek z argumentem, który podałem w akapicie wyżej. Na pewno jednak spada udział telefonów, które oferują jedynie 16 GB pamięci przeznaczonej dla użytkownika: obecnie już nawet słabsze telefony celują w dwa razy większą pojemność.
Ekran? Około 5,5 cala
Na pewno użytkownicy pokochali większe ekrany. Choć urządzenie mobilne charakteryzujące się sporą przestrzenią roboczą jest cięższe i mniej poręczne, to jednak spory wyświetlacz jest atrakcyjny dla większości konsumentów nowych technologii. W dalszym ciągu jednak króluje rozdzielczość 1080p - pomimo faktu, iż klienci bardzo chętnie sięgają po urządzenia zbliżające się do bariery 6 cali. Niektórzy wskazują na to, że UHD, albo 4K w telefonach to zwykła ekstrawagancja i pompowanie cyferek.
Procesor i pamięć RAM? Bez zaskoczeń
Najpopularniejszym producentem procesorów mobilnych jest Qualcomm. Czy odbija się to na wynikach badania Qualcomma? Oczywiście - jest to niekwestionowany lider, jeżeli chodzi o zasięg na rynku telefonów komórkowych. Jako drugi w rankingu uplasował się Huawei z układem HiSilicon, a dopiero trzeci jest MediaTek. Można więc powiedzieć, że w przypadku najlepszego wytwórcy mamy do czynienia z hegemonią - ponad połowa rynku dzierżona przez Qualcomma to nie byle co.
Tak samo jak większość produkowanych obecnie telefonów z półek: średniej oraz wysokiej charakteryzuje się pamięcią RAM w ilości 4 GB, tak samo zestawienie wskazuje na tę właśnie wartość jako najczęstszą. Coraz więcej użytkowników jednak sięga po telefony, które "standardowe" 4 GB przekraczają. Za rok najprawdopodobniej przeskoczymy o dwa oczka do przodu i królować będzie nieco większa przestrzeń operacyjna.
Tak wygląda "typowy" telefon
Gdyby uśrednić wszystkie modele telefonów z Androidem na rynku, prawdopodobnie mówilibyśmy o takiej właśnie konfiguracji: ekran o przekątnej 5,5 cala w rozdzielczości Full HD, z procesorem Qualcomma, 4 GB pamięci RAM, 64 przestrzeni na dane i z Androidem 8.0. Dla producentów może to być drogowskaz, jak powinien wyglądać atrakcyjny sprzęt dla użytkowników - przede wszystkim ze średniej półki.
Źródło danych: AnTuTu (w języku chińskim)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu