Smartfony

Stęskniliście się za Sony? Japończycy już tworzą Sony Xperia XZ3

Albert Lewandowski
Stęskniliście się za Sony? Japończycy już tworzą Sony Xperia XZ3
10

Sony - firma, która jest legendą, ale w segmencie telefonów radzi sobie beznadziejnie. Nie znam innego producenta, który byłby tak uparty i niewiele zmieniał w kolejnych generacjach. Wydawało się, że Xperia XZ2 zamknie ten rozdział. Niestety, wszyscy się myliliśmy...

Wszystko zwalnia, Sony trzyma tempo

Jak sami możecie doskonale zauważyć, innowacji w segmencie smartfonów nie ujrzymy zbyt wiele w ciągu ostatnich kilku lat. Zresztą ostatnio kolejne generacje nie wprowadzają już tak licznych zmian, jak kiedyś, wskutek czego średni czas użytkowania jednego urządzenia znacznie się wydłuża na całym świecie. Kiedyś przez rok firma mogła niezwykle dopracować dany model, a teraz nawet po trzech latach nie zawsze jest sens zmieniać właśnie posiadany produkt.

Tymczasem Sony idzie w zaparte. Inni prezentują raz na rok nową linię, tymczasem Japończycy usilnie starają się utrzymać swoje tempo, pokazywania dwóch modeli danej serii w dwanaście miesięcy. Kiedyś mogło mieć to jakiś sens. Na dobrą sprawę jednak, taka strategia szkodzi głównie Japończykom, którzy szybko postarzają swoje high-endy i można mieć problem, aby wskazać różnice między kolejnymi odsłonami. Po prostu wystarczyłoby tu zwolnić.

Sony Xperia XZ3, czyli znajdź dwie różnice

Podobno pod koniec sierpnia, dokładniej 30 sierpnia, w Berlinie na targach IFA 2018 Sony pokaże swoje nowości. Na razie mówi się o Sony Xperia XZ3, XZ3 Compact oraz XZ3 Premium, która może też nazywać się Xperia XZ2 Pro. Co więcej, pierwszy z wymienionych trafił na stronę internetową jednego brytyjskiego sklepu internetowego. Dzięki temu poznaliśmy część specyfikacji nowego high-enda, która jest znakomita, ale trudno uzasadnić jej przewagę nad XZ2.

Ekran nadal ma mieć przekątną 5,7 cala, proporcje 18:9 i rozdzielczość Full HD. Do tego Snapdragon 845 oraz wreszcie 6 GB RAM, które w poprzedniej generacji zarezerwowane były wyłącznie na rynki azjatyckie. Dalej mamy mieć 64 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozbudowy, baterię 3240 mAh oraz podwójny aparat 19 i 12 Mpix, będący najważniejszą zmianą. Całość uzupełni jeszcze przednia kamerka 13 Mpix oraz Android 8.1 Oreo. Mam nadzieję, że doczekamy się też nowego oprogramowania.

Moim zdaniem Sony Xperia XZ3 będzie dobrym smartfonem, ale Japończycy ciągle strzelają samobóje, wymieniając swoje topowe urządzenia co pół roku. Tu naprawdę nikt nie docenia tak szybko wprowadzanych nowych generacji.

*na zdjęciu tytułowym Sony Xperia XZ1 Compact.

źródło: Gizmochina

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu