Ciekawostki technologiczne

Technologia na ratunek osobom cierpiącym na problemy z silnym chwytem

Paweł Winiarski
Technologia na ratunek osobom cierpiącym na problemy z silnym chwytem
0

Staram się śledzić większość informacji na temat technologii pomagającej osobom niepełnosprawnym. Warto bowiem zwracać uwagę na wszystkie pomysły i projekty, które w zalewie urządzeń serwujących nam wygodę lub rozrywkę, faktycznie pomagają. Tak jak ta rękawica. Przeznaczona jest ona dla osób cier...

Staram się śledzić większość informacji na temat technologii pomagającej osobom niepełnosprawnym. Warto bowiem zwracać uwagę na wszystkie pomysły i projekty, które w zalewie urządzeń serwujących nam wygodę lub rozrywkę, faktycznie pomagają. Tak jak ta rękawica.

Przeznaczona jest ona dla osób cierpiących na ALS i dystrofię mięśniową. Ich życie nie należy do najłatwiejszych. Problemem jest nawet chwycenie zwykłego kubka. A to w związku z brakiem siły w dłoniach. Rozwiązaniem może być właśnie opisywana rękawica, która przejmuje na siebie mocne chwytanie.

Bardzo ciekawy jest sam mechanizm. Silny chwyt uzyskiwany jest za pomocą napełnianych wodą pęcherzy znajdujących się przy każdym palcu. Gdy woda ze zbiornika wpompowywana jest w okolice palców, te zaczynają się zaciskać imitując ruch chytania. Nie pozwala to jeszcze manipulować chwyconymi w ten sposób obiektami, ale przecież to dopiero początek.

Za rękawicę odpowiedzialna jest pomysłowa ekipa z Uniwersytetu Harwardzkiego, która wierzy, że ich wynalazek znajdzie zastosowanie w medycynie w przeciągu najbliższych trzech lata. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że dzięki temu urządzeniu osoby mające problemy z chwytaniem przedmiotów też będą mogły.

grafika: 1, 2, 3

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu