Polska

Technologia haptyczna to nie tylko domena Apple - w tej kwestii coś do powiedzenia chcą mieć także Polacy

Jakub Szczęsny
Technologia haptyczna to nie tylko domena Apple - w tej kwestii coś do powiedzenia chcą mieć także Polacy
1

Technologia haptyczna to nie tylko wyświetlacze, które potrafią zmieniać swoje właściwości, by imitować inne materiały. Wyświetlanie obrazu w wielkich rozdzielczościach, AR, VR, 3D to tylko jedne z możliwości ekranów także i naszych smartfonów. Takie rozwiązania to również aplikacje i deweloperzy, k...

Technologia haptyczna to nie tylko wyświetlacze, które potrafią zmieniać swoje właściwości, by imitować inne materiały. Wyświetlanie obrazu w wielkich rozdzielczościach, AR, VR, 3D to tylko jedne z możliwości ekranów także i naszych smartfonów. Takie rozwiązania to również aplikacje i deweloperzy, którzy będą potrafili wykorzystać potencjał wyświetlaczy reagujących na to, co akurat jest prezentowane na ekranie. A wiedzieliście, że Polacy również chcą coś wnieść do tej technologii?

Kilka dni temu pisałem dla Was o Apple, które opatentowało technologię haptyczną, wedle której być może niektóre z elementów interfejsu mogłyby być prezentowane w zupełnie inny sposób. I tak oto zamiast szkła lub plastiku na ekranie będziemy mogli "poczuć" dotyk zimnego metalu lub chropowatość niewypolerowanego drewna. Brzmi ciekawie? A jakże! Technologia haptyczna jest także w kręgu zainteresowań Polaków, a dzięki Hapticathonowi może się okazać, że staniemy się także "zagłębiem" takich rozwiązań.

W ramach hackatonu organizowanego przez WhiteDucky oraz Programa.pl deweloperzy działający w systemie Android, naukowcy oraz eksperci do spraw użyteczności interfejsów dotykowych będą mogli pokazać swoje umiejętności. Wszystko po to, by wydobyć z projektów nowe pomysły zastosowania technologii haptycznej w praktyce. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z TPad-a wyprodukowanego przez Tangible Haptics.

TPad natomiast jest urządzeniem, które idealnie wpisuje się w ideę technologii haptycznych. Dzięki zmiennej powierzchni tarcia można wyczuwać zmiany w kształcie poszczególnych elementów interfejsu. Daje to pole do popisu dla deweloperów gier, w których dotyk może być jedną z form przekazywania przez aplikację dodatkowych informacji na temat tego, co dzieje się w świecie wygenerowanym przez grę. Nie bez znaczenia jest także to, jak owa technologia może pomóc osobom niewidomym w odkryciu na nowo technologii mobilnych, chociaż w tym wypadku takie rozwiązania mają godnego przeciwnika - asystentów głosowych, którzy coraz lepiej rozumieją nasze komendy, a także operują na spontanicznych rozmowach - np. Cortana od Microsoftu. Interakcja nie odbywa się przez sztywno ustalone frazy, którymi można sterować urządzeniem.

Hapticathon rozpocznie się 8 maja, a zakończy 10-go w Poznaniu. Więcej informacji znajdziecie na stronie tego wydarzenia. Ze swojej strony serdecznie zapraszam. :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetPolska