Apple

Apple patentuje ekran "udający" inne materiały

Jakub Szczęsny
Apple patentuje ekran "udający" inne materiały
8

Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Apple pracuje nad ekranym zdolnym imitować różne rodzaje materiałów - teraz mamy na to ostateczny dowód. Patent, który został zatwierdzony przez UPSTO przedstawia takie właśnie rozwiązanie opierające się na zmianie temperatury oraz wibracjach urządzenia. Ma to s...

Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Apple pracuje nad ekranym zdolnym imitować różne rodzaje materiałów - teraz mamy na to ostateczny dowód. Patent, który został zatwierdzony przez UPSTO przedstawia takie właśnie rozwiązanie opierające się na zmianie temperatury oraz wibracjach urządzenia. Ma to stworzyć wrażenie dotykania nieco innego materiału oraz podkreślenie jego wypukłości.

Producenci z różnych powodów nie idą w 3D w smartfonach, na razie w kręgu zainteresowań każdego większego gracza są rozwiązania AR oraz VR. Pewne możliwości co do ulepszania interfejsów użytkownika już się skończyły. Z trójwymiarowych, widowiskowych ikonek oraz efektów weszliśmy w erę płaskich i czytelnych elementów systemów operacyjnych. I to, jak widać przyjmuje się nieźle.

Rynek jednak nie lubi zastoju i Apple dobrze o tym wie. Zatem chce wykorzystać możliwości ekranu dotykowego na tyle, by wprowadzić jeszcze mocniejszą interakcję użytkownika z urządzeniem. To drugie zaś ma stworzyć wrażenie wypukłości w pewnych elementach interfejsu oraz dotykania innych materiałów. Na ten przykład, gdy pewna część interfejsu zostanie oznaczona jako metal, jej dotknięcie spowoduje na palcu użytkownika uczucie zimna. To może stwarzać pole do popisu dla deweloperów, którzy zechcą tworzyć m. in. gry, które wykorzystają taki właśnie rodzaj funkcjonalności ekranu. W jaki sposób? Cóż, nie tworzę gier, ale jestem pewien, że odpowiednie osoby wykażą się w bardzo ciekawy sposób. Skoro z etui na iPhone udało się zrobić bardzo ciekawą grę...

Nie wiadomo jednak, kiedy Apple zdecyduje się wprowadzić to rozwiązanie do użytku w nowych generacjach urządzeń. Niektórzy spekulują nad pojawieniem się tej funkcjonalności już we wrześniu, jednak ja byłbym bardzo ostrożny. Niewykluczone, że producent patentuje to rozwiązanie "na zaś", gdyby ktoś wpadł na ten sam pomysł i opracował podobną technologię.

Grafika: 1, 2, 3

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Applepatent