Felietony

Te smartfony mają być hitem 2013 roku

Maciej Sikorski
Te smartfony mają być hitem 2013 roku
11

Niedawno w Sieci pojawiły się pogłoski o smartfonie iPhone 5S, który miałby trafić na rynek już na wiosnę przyszłego roku. Niewiele wcześniej można się było spotkać z pogłoskami na temat smartfonu Samsung Galaxy S IV – tego sprzętu należałoby się spodziewać w podobnym terminie. Nie dziwi fakt, że na...

Niedawno w Sieci pojawiły się pogłoski o smartfonie iPhone 5S, który miałby trafić na rynek już na wiosnę przyszłego roku. Niewiele wcześniej można się było spotkać z pogłoskami na temat smartfonu Samsung Galaxy S IV – tego sprzętu należałoby się spodziewać w podobnym terminie. Nie dziwi fakt, że nakręcana jest już spirala oczekiwania na wspomniane produkty i rynek liczy na intrygujący pojedynek dwóch wielkich firm. W tle widać jednak inne korporacje, które zamierzają zaprezentować ciekawe modele i podebrać klientów gigantom. Czego należy się spodziewać?

Słuchawki, o których za chwilę wspomnę znajdą się w ofertach azjatyckich producentów. Czy powinno nas to dziwić? Raczej nie – dzisiaj większość sprzętu nie tylko powstaje w tym regionie, ale też jest tam projektowana. Jeszcze niedawno karty w branży rozdawały korporacje RIM, Motorola i Nokia, ale te czasy już raczej nie wrócą – nawet jeśli wspomniane marki przetrwają ciężkie czasy, to z pewnością nie odzyskają dawnych wpływów. Po prostu przyszedł czas na powiew świeżości i akurat wieje ze Wschodu.

Pierwsza słuchawka warta uwagi to HTC Deluxe. Prawdopodobnie będzie to międzynarodowa wersja zaprezentowanego niedawno w USA smartfonu Droid DNA. Urządzenie doczekało się m.in. 5-calowego wyświetlacza Super LCD 3 o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Na pokładzie powinien się także znaleźć 4-rdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz z układem graficznym Adreno 320, 2 GB pamięci operacyjnej, 16 GB pamięci wbudowanej i dwa aparaty. HTC prawdopodobnie wprowadzi go do sprzedaży jeszcze w tym roku, ale raczej nie zdoła on już zaznaczyć swojej obecności na rynku – firmie pozostają zatem kolejne kwartały.

Można oczywiście założyć, że to plotka bez pokrycia w rzeczywistości, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że HTC przygotowało już 5-calowy smartfon J Butterfly na rynek japoński, teraz szykuje się do rozpoczęcia sprzedaży podobnego urządzenia w USA, to pewnie przewidzieli także coś dla Europy. Można wręcz napisać, że nie mają innego wyjścia – choć są stosunkowo młodą i do niedawna prężnie rozwijającą się firmą, to ostatni rok upłynął im pod znakiem zadyszki – czas wrócić na właściwe tory i znów stać się groźnym przeciwnikiem Samsunga.

HTC Droid DNA

Kolejny producent z pewnością nie jest młody i bez dwóch zdań można go uznać za jedną z największych legend wśród firm wymienionych w tekście. Jednak od czasu zmiany CEO sporo wspomina się o nowym rozdziale w historii korporacji i dobrze widać to na przykładzie oddziału mobilnego, a zwłaszcza gałęzi smartfonów. Po rozwodzie z Ericssonem, Sony zaczęło budować wszystko od nowa i widać efekty tych działań. A ma być jeszcze lepiej/ciekawiej/agresywniej. Ponoć już niedługo poznamy smartfon Sony, który stanie się realną alternatywą dla iPhone'a 5 i Samsunga Galaxy S III (miejmy nadzieję, że także dla ich następców).

Premiery urządzenia należy się spodziewać na targach CES 2013 albo na MWC w Barcelonie. Od obu imprez dzieli nas już niewiele czasu, więc można zakładać, że Japończycy mają gotowy produkt i obecnie wprowadzają jedynie kosmetyczne poprawki (choć różnie to bywa). Specyfikacje? Przede wszystkim 5-calowy wyświetlacz Full HD. Do tego m.in. 2 GB pamięci operacyjnej oraz aparat 12 Mpix i wytrzymała obudowa. Sprzęt będzie oczywiście współpracował z platformą Android – Sony póki co nie zamierza wchodzić na rynek smartfonów z Windows Phone.

Był już Tajwan, była Japonia – czas na Chiny. Niedawno firma ZTE poinformowała o stworzeniu nowej linii produktów – Nubia. Flagowcem tej serii będzie podobno model Z5. Zapewne nikogo nie zdziwię informacją, iż smartfon otrzyma 5-calowy wyświetlacz Full HD (ciekawe, czy Matka Natura pomoże człowiekowi i w wyniku ewolucji powiększy jego dłonie?). Serce urządzenia stanowić ma 4-rdzeniowy procesor. Warto wspomnieć jeszcze o aparacie 13 Mpix i obudowie zaprojektowanej przez włoskie studio. Trudno powiedzieć, czy korporacja zdecyduje się wyjść z tym modelem poza granice Chin, a jeśli tak, to na jaką cenę możemy liczyć na Starym Kontynencie: atrakcyjną (bo to chiński sprzęt) czy "normalną" (bo to włoski styl). Póki co, nie wiadomo zbyt wiele na temat tabfonu i pozostaje jedynie rzucić okiem na zdjęcie prezentujące możliwości wyświetlacza nowej słuchawki.

Zapowiada się ciekawie i tabfonowo. Pytanie, jak zareagują na to pozostali producenci, a zwłaszcza Apple i Samsung?

Źródła zdjęć: theawesomer.com, cnmo.com

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileSonyHTCSmartfonZTE