Dzisiejszego poranka Maciej wspomniał o trendzie mianowania przedmiotów "inteligentnymi" nawet wtedy, gdy nie za bardzo ma to sens. Ze względu na codz...
Dzisiejszego poranka Maciej wspomniał o trendzie mianowania przedmiotów "inteligentnymi" nawet wtedy, gdy nie za bardzo ma to sens. Ze względu na codzienne obowiązki chyba wszyscy w redakcji naoglądaliśmy się mnóstwo, dobitnie mówiąc, głupot, którymi co poniektórzy próbują zawojować świat. Gdy jednak za pewne rozwiązania zabiera się taka marka jak Intel trudno nie potraktować tych działań zupełnie poważnie. Szczególnie, gdy nie musimy już słuchać zapowiedzi, tylko oglądać pierwsze efekty pracy.
Intel Curie - o tym maleństwie rozpisywaliśmy się już na Antyweb wielokrotnie. Nadszedł czas na kolejne wieści związane z tym mikrokomputerem, bo to właśnie on odpowiedzialny jest za inteligentną stronę zaprezentowanych części garderoby. Zacznijmy od czegoś dedykowanego sportowcom, bo bez wątpienia to ta kategoria będzie najbardziej zainteresowana rozwojem strojów dedykowanych uprawianiu sportu.
Chromat
Pierwszym zaprezentowanym gadżetem jest stanik - Chromat - oparty o platformę Intel Curie, który zapamiętuje swój oryginalny kształt, lecz w przypadku podwyższonej temperatury jest w stanie go zmienić. Jest on wykonany z lycry, siatki i neoprenu, a w opisanej sytuacji otwarte zostają dodatkowe otwory wentylacyjne, dzięki którym proces schładzania organizmu zachodzi szybciej. Taka funkcja oparta jest o biomimikrę, której zadaniem jest badanie zachodzących w przyrodzie i przenoszenie ich do ludzkiego świata w celu rozwiązywania problemów.
Jaki masz nastrój?
Coś bardziej tredny? Żaden problem. Sukienka rozpoznawająca nastrój osoby ją noszącej stała się faktem. Za wszystko odpowiedzialne są sensory wyczuwające poziom adrenaliny. Po osiągnięciu pewnego poziomu sukienka... zmienia kształt i staje się ogromną klepsydrą. Nie jestem pewien odnośnie tego zastosowania - może nie do końca rozumiem szeroko pojęty świat mody, ale jestem pewien, że znalezienie ciekawego rozwiązania opartego na tym pomyśle nie powinno być trudne i wkrótce doczekamy się innych projektów działających podobnie, ale... nieco bardziej przydatnych.
Memomi Memory Mirror
"Lustra przyszłości" to jedna z ciekawszych fraz, które wpisuje się w wyszukiwarkę internetową. Takowe istnieją, a najnowszym produktem z tej kategorii jest Memomi Memory Mirror. Lustro wyposażone jest w zestaw kamer Intel RealSense procesor Intel Core i7 oraz układ graficzny Iris Graphics wkrótce może trafić do sklepów, gdzie pomoże niezdecydowanym klientom (klientkom!) w dokonaniu wyboru. Zasada działania lustra jest prosta - wirtualnie przymierzać można dowolne części garderoby, a także jednocześnie porównywać swój wygląd w każdej z nich. Co więcej, nie ma problemu z wygenerowaniem własnego awatara, którym podzielić się będzie można ze znajomymi. Jeśli w dalszym ciągu decyzja nie zapadnie, w mgnieniu oka będzie można przenieść wszystkie stylizacje do aplikacji mobilnej, by móc powrócić do nich w innym dowolnym czasie.
Technologie ubieralne dopiero nadchodzą
Opaski i smartwatche mogą okazać się zaledwie jedną z wielu, naprawdę wielu gałęzi ubieralnych technologii. Dzięki miniaturyzacji i popularności smart-rozwiązań niemal każdy przedmiot może zyskać dodatkowe cechy i możliwości. Największym wyzwaniem nie wydaje się jednak zbudowanie czegoś zupełnie nowego, innowacyjnego i przyciągającego uwagę, a czegoś co faktycznie wpłynie na naszą rzeczywistość, poprawi ją i nie daleko mu będzie do określenia "bajeru" czy "gadżetu", a przecież po takie epitety sięgamy coraz częśćiej obserwując rynek technologii. Wearables, lub "nosidła" po polsku, mogą okazać się zupełnie nowym rozdziałem technologii użytkowej, która zmieni całe społeczeństwa. Rozmarzyłem się? Wyjrzyjcie na ulice i spójrzcie ilu osób za oknem jest zajętych wpatrywaniem się w ekran swojego telefonu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu