Felietony

W Google Play pojawił się Chrome Beta dla Androida i możliwość odpowiadania na komentarze przez deweloperów

Jan Rybczyński
W Google Play pojawił się Chrome Beta dla Androida i możliwość odpowiadania na komentarze przez deweloperów
7

Google Chrome na mobilny system operacyjny Android miał z założenia posiadać identyczny cykl wydawniczy, jak desktopowa wersja przeglądarki. Aby to osiągnąć Google właśnie dodał do sklepu Play wersję beta przeglądarki, która zainteresowanym pozwoli przetestować najnowsze zmiany, a zgłoszone błędy po...

Google Chrome na mobilny system operacyjny Android miał z założenia posiadać identyczny cykl wydawniczy, jak desktopowa wersja przeglądarki. Aby to osiągnąć Google właśnie dodał do sklepu Play wersję beta przeglądarki, która zainteresowanym pozwoli przetestować najnowsze zmiany, a zgłoszone błędy pomogą udoskonalić działanie programu. Ta nie koniec zmian. Google powoli dodaje deweloperom możliwość odpowiednie na komentarze dodane przez użytkowników dotyczące ich aplikacji w sklepie Google Play.

Jedną z największych zalet przeglądarki Chrome jest możliwość łatwej synchronizacji zakładek, haseł, historii czy kart otwartych na różnych urządzeniach. Mimo wszystko z moich doświadczeń wynika, że można wprowadzić jeszcze sporo usprawnień. Wczesne wersje Chrome na iPadzie bardzo szarpały podczas przewijania stron, co nie tak dawno temu uległo wyraźnej poprawie, ale do ideału jeszcze trochę brakuje, za to na Androidzie domyślna przeglądarka systemowa Androida działa zazwyczaj zauważalnie szybciej. Teraz sytuacja powinna ulec poprawie, zwłaszcza pod Androidem, bowiem w sklepie Play pojawiła się wersja beta przeglądarki. Oznacza to przyspieszenie prac nad mobilnym Chromem oraz możliwość testowania i zgłaszania wszelkich problemów deweloperom.

Czego można spodziewać się po wersji beta? Przede wszystkim szybszego działania, według twórców o mniej więcej 25 - 30%. Oprócz tego pojawiło się wsparcie dla nowych elementów HTML 5, takich jak filtry CSS. Ich działanie można zobaczyć np. na tej stronie demonstracyjnej, również w przeglądarce desktopowej. Oczywiście to wersja beta, a więc można spodziewać się rozmaitych problemów. Warto również zrobić kopię bezpieczeństwa swoich zakładek. Całe szczęście, w przeciwieństwie do wersji dekstopowej, Chrome Beta na Androida instaluje się bok, nie zamiast wersji stabilnej. W razie problemów z wyświetleniem strony zawsze można skorzystać z wersji stabilnej.

Podoba mi się, że instalacja wersji beta nie wymaga żadnych dodatkowych kombinacji, włączania instalacji z niezaufanych źródeł i ściągania plików APK. Chrome Beta instaluje się jak każda aplikacja ze sklepu Play. Nie wiadomo natomiast czy Google planuje również udostępnić pozostałe kanały znane z wersji desktopowej, to znaczy dev i canary. Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnym blogu Google Chrome oraz na Tech Crunch.

Drugą nowością dotyczącą sklepu z aplikacjami z Google Play jest możliwość odpowiadania przez deweloperów aplikacji na komentarze użytkowników. Do tej pory taką możliwość miało jedynie wąskie grono tzw. "Top Deweloperów". Teraz funkcja powoli trafia do wszystkich, chociaż wdrażana jest stopniowo, dlatego nie wszyscy mogą z niej od razu skorzystać. Możliwość odpowiadanie na komentarze powinna przenieść obopólne korzyści - twórcy będą mogli odeprzeć niesprawiedliwe zarzuty dotyczące aplikacji, za to użytkownicy mają szansę na uzyskanie pomocy z ewentualnymi problemami. Pod warunkiem oczywiście, że nie powtórzy się sytuacja z komentarzami pod filmikami na YouTube, czyli totalny bałagan, chaos i wulgaryzmy. Informacja pochodzi z serwisu Droid-Life.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu