Google

Taki typ aplikacji dla Chrome jest naprawdę świetny

Konrad Kozłowski
Taki typ aplikacji dla Chrome jest naprawdę świetny
29

Przeglądarka Chrome przekonała mnie do siebie w swych początkach nie tylko szybkością działania czy ujenodliconym paskiem adresu i wyszukiwarki, lecz także zapleczem, które w perspektywie szykowało dla niej Google. Jak się okazało marka Chrome stała się czymś znacznie więcej i nawet pomijając system...

Przeglądarka Chrome przekonała mnie do siebie w swych początkach nie tylko szybkością działania czy ujenodliconym paskiem adresu i wyszukiwarki, lecz także zapleczem, które w perspektywie szykowało dla niej Google. Jak się okazało marka Chrome stała się czymś znacznie więcej i nawet pomijając system Chrome OS wystarczy spojrzeć co oferuje ta przeglądarka na takich systemach jak Windows i OS X. Googlersi szykują jednak kolejne nowości, których już teraz nie mogę się doczekać.

Nowy typ aplikacji, którego najlepszym przykładem jest produkt Google, czyli notes Keep, coraz częściej gości w Chrome Web Store. Zasady są proste - aplikacja ma wyglądać, działać i zachowywać się tak, jakby nie była typową web-aplikacją i pozwalała na znacznie więcej. Przede wszystkim chodzi tu oczywiście o możliwość skorzystania z aplikacji w trybie offline, choć nie tylko, ponieważ praca w odrębnym oknie również jest jedną z tych funkcji, której oczekują użytkownicy.

W związku z tym Google zaproponowało programistom także nowy rodzaj aplikacji, tak zwanych "paneli". Jedną z tego typy aplikacji jest Panel View for Google Music Play, który w nieco skondensowanej formie prezentuje usługę muzyczną Google. Ta, jak wiemy, umożliwia na odsłuchiwanie własnej kolekcji muzycznej na dowolnym urządzeniu podłączonym do Sieci, ponieważ nasza biblioteka muzyczna została uprzednio wysłana na serwery Google. Niestety posiadanie odtwarzacza na jednej z kilku(nastu) otwartych kart lub okien wcale nie jest wygodne, dlatego takie rozwiązanie jakie oferują panele jest wręcz idealne.

Aplikacja tego typu uruchamia się w podobnym oknie co komunikator Hangouts, co pozwala na zdecydowanie szybsze i wygodniejsze sięgnięcie do niej w celu zmiany utworu czy zatrzymania odtwarzania. Jak na razie by móc skorzystać z takich aplikacji niezbędne jest uruchomienie flagi "Włącz panele" w przeglądarce Chrome na kanale stabilnym. Na pozostałych kanałach panele są włączone domyślnie.

Najprawdopodobniej Google już niedługo udostępni własną oficjalną aplikację Google Music, całkiem możliwe że podobną do tej. Do tego czasu nie stoi nic na przeszkodzie, by skorzystać z tej już dostępnej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu