Mobile

Tak, potrzebujecie kolejnego komunikatora. Jest nim Skype Qik

Konrad Kozłowski
Tak, potrzebujecie kolejnego komunikatora. Jest nim Skype Qik
8

Już teraz mamy ogromny wybór komunikatorów internetowych. Możemy polegać na tylko na jednym rozwiązaniu, ale pewna część użytkowników korzysta z dwóch lub więcej. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że rynek mamy już pełny - każdy z nas może znaleźć coś dla sieie i grona znajomyc, by pozostać w kontakcie. M...

Już teraz mamy ogromny wybór komunikatorów internetowych. Możemy polegać na tylko na jednym rozwiązaniu, ale pewna część użytkowników korzysta z dwóch lub więcej. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że rynek mamy już pełny - każdy z nas może znaleźć coś dla sieie i grona znajomyc, by pozostać w kontakcie. Mimo to, komunikatorów przybywa, a swoją nową propozycję zaprezentował dziś Skype.

Ogłoszenie wprowadzenia możliwości wysyłania wideo-wiadomości naszym rozmówcom ze Skype "uwolniło" wielu użytkowników od potrzeby umawiania się na konkretny termin. Po dotarciu do hotelu w kraju w innej strefie czasowej czy chcąc zadać długie i skomplikowanie pytanie możemy nagrać klip o długości kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund, a odbiorca obejrzy go, gdy będzie mógł. Asynchroniczność takiej rozmowy to ogromna zaleta, lecz przeszkód na drodze rozpoczęcia przygody ze Skypem jest nadal całkiem sporo.

I choć nie zrezygnowano z marki Skype w nazwie nowej aplikacji, to ma ona naprawdę niewiele wspólnego z dobrze znanym nam komunikatorem. Do korzystania ze Skype Qik (bo "quick" - szybko) niepotrzebne jest konto Microsoft lub Skype, ponieważ naszym identyfikatorem będzie numer telefonu. Jak można się domyślić, Skype Qik znajdziemy tylko w mobilnych sklepach z aplikacjami, ponieważ wspierane są Android, iOS i Windows Phone. Aplikacji desktopowej nie ma i najprawdopodobniej nigdy nie będzie, podobnie jak wersji webowej komunikatora. W momencie instalacji Skype Qik wszystkie osoby na naszej liście kontaktów są potencjalnymi odbiorcami wideowiadomości. W sytuacji, gdy dana osoba nie będzie posiadała aplikacji na swoim telefonie otrzyma wiadomość SMS z instrukcjami jak ją uzyskać.

Pierwsze uruchomienie Skype Qik to krótkie wideo prezentujące wiele sytuacji, w których Skype Qik sprawdza się najlepiej, a chwilę później usłyszymy delikatnie zmodyfikowany dźwięk uruchamiania aplikacji Skype. Qik zaprojektowano tak, by nikt nie miał żadnych problemów z obsługą aplikacji. Główny ekran to lista naszych rozmów, także grupowych. By rozpocząć nową konwersację wystarczy "ściąnąć" w dół górny panel z różową ikonką kamerki lub po prostu na nią tapnąć. W ustawieniach Skype Qik możemy wyłączyć powiadomienia, włączyć automatyczne pobieranie wiadomści tylko przy użyciu WiFi oraz pozwolić na wysyłanie SMS-ów, gdy odbiorca nie będzie posiadał aplikacji. Użytkownicy Androida i iOS-a posiadają także możliwość wcześniejszego przygotowania pięciosekundowego nagrania, który można uznać za szablon wiadomości. Sięgnąć po niego można, gdy okoliczności nie pozwalają nam na nagranie odpowiedzi na otrzymaną wiadomość.

Oczywiście z wideowiadomościami sytuacja prezentuje się podobnie jak i z wiadomościami głosowymi - choć wiele komunikatorów pozwala na wysyłanie i odbieranie wiadomości multimedialnych, wielu użytkowników po prostu z nich nie korzysta. Wymiana wideo wiadomości z pewnością nie zastąpi zwykłych wideorozmów na Skype czy przy użyciu jakiegokolwiek innego komunikatora, ale stwarza nowe możliwości, z których skorzystać można w bardzo łatwy sposób.

Skype Qik dla Androida, iOS i Windows Phone.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftSkypekomunikatory