Android

Tak może działać mobilny Windows 10 na Twoim telefonie z Androidem

Jakub Szczęsny
Tak może działać mobilny Windows 10 na Twoim telefonie z Androidem
109

Po konferencji WinHEC otrzymaliśmy wiele ciekawych informacji na temat Windows 10 dla telefonów komórkowych. Jedną z nich był pomysł Microsoftu na udostępnienie ROM-ów tego systemu przygotowanych dla wybranych urządzeń bazowo pracujących na Androidzie. Zastanawiano się, jak w ogóle będzie pracować t...

Po konferencji WinHEC otrzymaliśmy wiele ciekawych informacji na temat Windows 10 dla telefonów komórkowych. Jedną z nich był pomysł Microsoftu na udostępnienie ROM-ów tego systemu przygotowanych dla wybranych urządzeń bazowo pracujących na Androidzie. Zastanawiano się, jak w ogóle będzie pracować taki Windows 10 - w filmie z kanału WindowsBlogItalia mamy pewną odpowiedź.

Nie jest źle, choć wydaje mi się, że w niektórych miejscach system leciutko potrafi przyciąć. To jest jeszcze nic w porównaniu do Lumii 630, na której do dzisiaj siedzi pierwsza kompilacja Windows 10 Mobile z programu Windows Insider - tam w dalszym ciągu widać, że mobilna i desktopowa wersja dziesiątki to jak różnica między ziemią, a niebem. O ile na komputerze nie mam oporów, by używać Windows 10, tak w przypadku telefonu komórkowego wolę sobie odpuścić.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lTTTFV38G_Q

Xiaomi Mi4 bazowo pracował na Androidzie 4.4. Posiada także odpowiadające w pełni wymaganiom Windows podzespoły - korzysta z czterordzeniowego Snapdragona 801 i posiada aż 3 GB pamięci RAM. System operacyjny Microsoftu nie powinien zatem mieć żadnych problemów z działaniem na tym urządzeniu.

O tym, że Mi4 będzie wspierać Windows 10 wiedzieliśmy także od Xiaomi, które dumnie tym się chwaliło. Opcja instalacji systemu Microsoftu na tym urządzeniu będzie oddana głównie zapaleńcom - bez problemu będzie można "przeflashować" urządzenie specjalnie stworzonym do tego narzędziem. Microsoft zapewne chce tym urządzeniem zbadać, jak przyjmuje się jego system na zupełnie innych, niż dotychczas urządzenia i oczywiście, w zupełnie innym sposobie jego dystrybucji.

Nie uważam, by Microsoft nagle zechciał dać Windows 10 dla wszystkich możliwych telefonów - nawet z tymi mniej znanymi chipsetami. Gigant z pewnością nie porzuci bardzo dobrej optymalizacji, która mogłaby potem zaszkodzić całej platformie. Czy udostępnienie ROM-ów dla kilku urządzeń ma sens? Cóż, według mnie może to nie mieć właściwie żadnego znaczenia dla Microsoftu - flashowaniem telefonów zajmują się głównie zapaleńcy. Proces przejścia na Windows 10 z pewnością nie będzie tak łatwy, jak zainstalowanie aplikacji, a okazuje się, że często osoby używające telefonów nie potrafią nawet tego. Trudno więc oczekiwać, że same wgrają sobie alternatywny OS, prawda?

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu