Android

Ruszają prace nad opartym na Androidzie 5.1 CyanogenModem 12.1

Tomasz Popielarczyk
Ruszają prace nad opartym na Androidzie 5.1 CyanogenModem 12.1
55

Minął zaledwie tydzień od oficjalnego udostępnienia Androida 5.1 urządzeniom z rodziny Nexus, a tymczasem ekipa pracująca nad CyanogenModem właśnie poinformowała o skompilowaniu pierwszych wersji systemu opartego na najnowszej aktualizacji. Z całą pewnością szybkości nie można im odmówić. Kod Cya...

Minął zaledwie tydzień od oficjalnego udostępnienia Androida 5.1 urządzeniom z rodziny Nexus, a tymczasem ekipa pracująca nad CyanogenModem właśnie poinformowała o skompilowaniu pierwszych wersji systemu opartego na najnowszej aktualizacji. Z całą pewnością szybkości nie można im odmówić.

Kod CyanogenModa 12.1 można już pobrać i skompilować na własną rękę. Przed uruchomieniem wydań nocnych twórcy muszą jeszcze dokonać pewnych porządków i optymalizacji. Niewykluczone, że nastąpi to już w przyszłym tygodniu. Czego możemy się spodziewać?

Na swoim blogu twórcy zapewniają o wdrożeniu interfejsu Material Design wszędzie tam, gdzie dotąd go brakowało. Wszystkie aplikacje tworzone z myślą o CyanogenModzie mają zatem być teraz przystosowane do nowych wskazówek. Przykładowo klient SMS/MMS teraz wyświetla okrągłe awatary, integruje się z Android Wear oraz posiada pływający przycisk akcji. Zmienił się też wygląd domyślnej przeglądarki, która w źródłach AOSP została mocno zaniedbana (trudno się dziwić - Google skupia się na Chrome). Mocnych usprawnień ma się też doczekać menedżer plików. Twórcy tutaj pytają o głos społeczność - wszelkie sugestie i rady mają być mile widziane.

Na blogu pojawiła się również informacja o nowych urządzeniach oraz osobach odpowiedzialnych za przystosowywanie CyanogenModa do nich. Łącznie modyfikacja jest już dostępna dla 107 różnych modeli smartfonów i tabletów. Nad każdym z nich czuwa jedna lub więcej osób, co ma zagwarantować optymalny rozwój i poprawić stabilność oraz niezawodność modyfikacji. Z myślą o tym zrezygnowano też ze zunifikowanych buildów dla różnych wersji tych samych urządzeń. Teraz dla każdego wariantu ma powstawać osobna paczka do instalacji. Ma to wyeliminować potencjalne problemy, których niestety pojawia się stosunkowo dużo.

Ujawniono też rąbek tajemnicy na temat nadchodzących nowości. CyanogenMod ma niebawem zostać rozbudowany o mechanizmy typu Ambient Display oraz Live Display, co najprawdopodobniej ma działać na zasadzie funkcji wyświetlacza adaptacyjnego z Samsunga. Pozwoli to np. na zmianę odcieni ekranu na znacznie cieplejsze (taki odpowiednik desktopowego f.lux), co, jak wiemy, ma poprawiać jakość snu po nocnych sesjach z urządzeniem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu